Prevalencija online kupovine u Velikoj Britaniji
Prevalencija online kupovine u Velikoj Britaniji, posebno tijekom pandemije Covid-19, dovela je do praktičnosti za mnoge potrošače, ali i izazvala zabrinutost zbog održivosti i okolišnog utjecaja brze dostave i čestih povrata. Asos je implementirao nove pravila povrata, odbijajući £3.95 od povrata za kupce koji redovito vraćaju predmete i zadržavaju manje od £40 vrijednosti predmeta. Ovaj potez ističe rastući trend u industriji prema održivijim praksama, kao što ističe prof. Christian Dunn, voditelj održivosti na Sveučilištu Bangor. Ističe da odabir brze dostave može povećati emisije ugljika zbog korištenja manjih, bržih vozila i zračnog prijevoza.
Unatoč poticanju održivosti, online kupovina ostaje značajan dio modne industrije, kako primjećuju studenti koji studiraju modu na Sveučilištu Cardiff i Vale. Svjesni su okolišnog utjecaja i često se okreću kupovini rabljenih predmeta u trgovinama humanitarnih organizacija ili online prodajnim mjestima poput Vinted i Depop. Međutim, praktičnost i jednostavnost online kupovine, uključujući besplatne povrate, postali su ukorijenjeni u ponašanju potrošača.
Utjecaj besplatnih povrata na održivost
Gđa Parry Williams, koja radi na revitalizaciji prodajnih destinacija, priznaje da besplatni povrat nisu održivi u dugom roku. Ističe izazov za kupce koji su navikli na ovu uslugu i mogu imati problema kada ih tvrtke odluče ukinuti. To upućuje na potencijalni pomak prema svjesnijim navikama kupovine i fokusiranje na održivost u budućnosti online prodaje. Tekst naglašava potrebu za potrošačima da usklade praktičnost s odgovornošću prema okolišu i za tvrtke da se pozabave implikacijama njihovih poslovnih praksi na planetu.
Za više informacija pročitajte na BBC