O Parker Solar Probe
Parker Solar Probe, lansiran od strane NASA-e 2018. godine, na povijesnoj je misiji da napravi najbliži pristup Suncu ikad. Dok se spušta u vanjsku atmosferu zvijezde, podnoseći temperature od 1,400C i ekstremno zračenje, znanstvenici s nestrpljenjem očekuju signal očekivan 27. prosinca kako bi vidjeli je li sonda preživjela. Nadaju se da će podaci prikupljeni sondom pomoći boljem razumijevanju djelovanja Sunca, posebno misteriozne topline njegove kore. Prolazeći kroz koronu, svemirska letjelica ima za cilj riješiti dugogodišnju misteriju zašto je ona puno toplija od Sunčeve površine.
Rekordan Božićni let
Sonda je već obavila 21 prolazak pored Sunca, ali Božićni let bit će rekordan po tome što će se naći unutar 3,8 milijuna milja udaljenosti od površine zvijezde. Sonda, zaštićena debelim štitom od ugljičnih kompozita, kretat će se nevjerojatnim brzinama od 430,000 milja na sat, brže od bilo kojeg drugog ljudskog stvorenja, kako bi minimizirala izloženost ekstremnim uvjetima. Ova misija ne samo da ima za cilj razumjeti temperaturne razlike Sunca, već također cilja rasvijetliti solarni vjetar i njegove učinke na Zemljin magnetski pol i tehnologiju.
Unatoč rizicima i izazovima, znanstvenici se nadaju da će Parker Solar Probe pružiti vrijedne uvide u Sunce i njegov utjecaj na svemirsko vrijeme. Dr. Nicola Fox, voditeljica znanosti u NASA-i, ima vjeru u dizajn letjelice da izdrži teške uvjete s kojima će se susresti. Misija je ključna za svakodnevni život na Zemlji, jer razumijevanje Sunca i svemirskog vremena može pomoći u sprječavanju potencijalnih poremećaja u električnim mrežama, elektronici i komunikacijskim sustavima. Dok tim nestrpljivo očekuje komunikaciju od sonde tijekom blagdana, ostaju optimistični o uspjehu ove revolucionarne ekspedicije.
Za više informacija pročitajte na BBC