Peta runda pregovora za UN-ovu plastičnu konvenciju
Peta runda pregovora za UN-ovu plastičnu konvenciju završila je bez dogovora u Busanu, Južna Koreja. Predstavnici iz više od 170 zemalja okupili su se kako bi raspravljali o mjerama za suzbijanje globalne plastične zagađenosti. Glavna prepreka bila je prijedlog o ograničenju proizvodnje plastike, podržan od strane koalicije od preko 100 zemalja, dok su zemlje koje proizvode naftu poput Saudijske Arabije i Rusije oprezale proizvodne limite, zagovarajući bolji upravljanje otpadom umjesto toga.
Greenpeace i WWF izražavaju razočaranje
Greenpeace i WWF izrazili su razočaranje nedostatkom napretka, ali podržali su odluku da se pregovori nastave iduće godine umjesto da se prihvati slab sporazum. Cilj ostaje stvaranje obvezujućeg globalnog sporazuma za smanjenje proizvodnje plastike i zaštitu zdravlja, okoliša te klime od štetnih utjecaja plastične zagađenosti.
Delegati, poput Juana Carlosa Monterreya Gómeza iz Paname, govorili su strastveno o hitnosti situacije i potrebi za akcijom u borbi protiv plastične zagađenosti. Emotivni govori istaknuli su visoke uloge uključene, s Gómezom koji je plastiku usporedio s “oružjem masovnog uništenja” i naglasio esencijalnu prijetnju koju predstavlja.
Unatoč nedostatku dogovora, gotovo 200 članica UN-a složile su se u ožujku 2022. da će postići suglasje do kraja 2024. o mjerama za suzbijanje plastične zagađenosti. Konvencija je u izradi već gotovo desetljeće, ističući složenost i značaj borbe protiv globalne plastične krize.
UN procjenjuje da se godišnje u svijetu proizvede oko 400 milijuna tona plastičnog otpada, pri čemu sama Njemačka generira gotovo 6 milijuna tona plastičnog otpada. Neuspjeh u postizanju dogovora ističe izazovnu prirodu suzbijanja plastične zagađenosti na globalnoj razini, ali ostaje nada za sveobuhvatno rješenje u budućnosti.
Za više informacija pročitajte na spiegel