Atomski satovi
Atomskih satovi mjere vrijeme ili izuzetno precizno – ne postoje precizniji satovi – ili su vrlo robusni. Sat zasnovan na jodu ispunjavao je oba kriterija: na brodu njemačke ratne mornarice, odstupao je samo 300 trilijuntina sekunde dnevno. Uobičajeni atomskih satovi, zasnovani na cesijevim atomima, rade u ritmu mikrovalova i koriste se već desetljećima. Noviji optički satovi, poput onog koji je testiran, rade na temelju kraćih vibracija svjetlosnih valova, omogućujući još preciznije mjerenje vremena. Međutim, većina optičkih satova veličine su blagovaonskih stolova i precizno rade samo pod laboratorijskim uvjetima.
Optički sat Vector Atomic
Optički sat koji je testiran razvila je Vector Atomic, tvrtka za inženjering iz Pleasantona, Kalifornija. Težak samo 26 kilograma, veličine je otprilike tri kutije za cipele uključujući kućište. Iako nije tako točan kao najbolji optički satovi iz laboratorija, prema Jamilu Abo-Shaeeru, suosnivaču tvrtke i suautoru studije, to je otprilike 1000 puta preciznije od satova slične veličine.
Sat je testiran na točnost postavljanjem tri sata na brod HMNZS Aotearoa Kraljevske mornarice Novog Zelanda tijekom tro tjedne vožnje oko Havajskih otoka. Unatoč ljuljanju i trešenju na brodu, satovi su se ponašali gotovo jednako dobro kao u laboratoriju.
Robusnost sata djelomično ovisi o jodnim molekulama koje se koriste, a koje se postavljaju u vibraciju laserskim zrakama koje se obično koriste u laboratorijima. Prema fizičaru Martinu Boydu, suosnivaču Vector Atomics i suautoru studije, molekule su manje osjetljive od nekih atoma na fluktuacije temperature, magnetska polja i tlak.
Sat koji je istovremeno precizan i prenosiv može pomoći u istraživanjima koja zahtijevaju vrlo točno održavanje vremena, poput kartiranja gravitacijskog polja Zemlje ili snimanja crnih rupa s više teleskopa.
Za više informacija pročitajte na spiegel