Samovozeća vozila su sigurnija prema istraživanju
Samovozeća vozila su u većini situacija sigurnija od vozila kojima upravljaju ljudi prema istraživanju američkih istraživača objavljenom u “Nature Communications.” Istraživači Mohamed Abdel-Aty i Shengxuan Ding s Univerziteta Centralne Floride analizirali su preko 37.000 nesreća, od kojih je 2100 uključivalo samovozeća vozila. Ustanovili su da napredak u automatizaciji može spasiti živote, jer do 90 posto prometnih nesreća uzrokuju ljudske greške. Međutim, točno stanje tehnologije samovozećih vozila još je nejasno zbog ograničenih podataka o nesrećama.
Analiza nesreća s uključenjem samovozećih vozila
Uspoređujući nesreće s uključenjem samovozećih vozila s onima s ljudskim vozačima, studija je pokazala da samovozeća vozila manje uključuju pješake, ali imaju veće stope nesreća na gradilištima ili specifičnim situacijama. U slučajevima sudara s stražnje strane, samovozeća vozila često budu udarena od strane vozila s ljudskim vozačima, pri čemu je ljudska greška značajan faktor. Istraživači su sugerirali da ljudski vozači možda ne reagiraju tako brzo ili primijete prepreke na vrijeme u usporedbi s automatiziranim sustavima.
- Faktori analize nesreća:
- Gustoća prometa
- Vremenski uvjeti
- Stanje ceste
- Lokacija nesreća
Daljnja analiza obuhvatila je faktore poput gustoće prometa, vremenskih uvjeta, stanja ceste i lokacija nesreća. Iako su samovozeća vozila imala manju vjerojatnost nesreće u kišnim uvjetima zbog boljih senzora, bili su u većoj opasnosti tijekom sumraka i situacija skretanja. Općenito, istraživači su zaključili da su samovozeća vozila sa sposobnostima otkrivanja i izbjegavanja objekata, preciznom kontrolom i boljim donošenjem odluka sigurnija u većini scenarija od vozila kojima upravljaju ljudi.
Studija je istaknula različita očekivanja za tehnologiju, s raspravama o implementaciji pomoćnih sustava i potrebi za unaprijeđenjem sigurnosnih značajki. Elon Musk iz tvrtke Tesla branio je brzo usvajanje nepotpunih sustava pomoći, dok su američke vlasti istraživale smrtonosne nesreće uključujući napredne sustave pomoći vozaču. Tvrtke poput Waymo i Cruise suočavale su se s izazovima nakon nesreća, što je dovelo do privremenih suspenzija i ponovnog uvođenja s sigurnosnim mjerama poput kontrolora na brodu.
U zaključku, iako samovozeća vozila pružaju sigurnosne prednosti u većini situacija, potrebni su daljnji tehnološki napretci i strogi sigurnosni standardi kako bi se osigurala njihova sigurna integracija u prometni sustav. Studija je također naglasila važnost izgradnje povjerenja javnosti u samovozeća vozila rješavanjem zabrinutosti i unapređenjem sigurnosnih mjera.
Za više informacija pročitajte na spiegel