Studija o emisijama stakleničkih plinova
Istraživači iz Australije otkrili su da bi više od četvrtine emisija stakleničkih plinova uzrokovanih hranom u kućanstvima moglo biti smanjeno odabirom sličnih, ali ekološki prihvatljivijih alternativa. Veće promjene, poput odabira vegetarijanske zamrznute lazanje umjesto verzije s mesom, mogle bi rezultirati smanjenjem emisija od čak 71 posto. Međutim, kako bi se postiglo to, istraživači predlažu da se emisija stakleničkih plinova označavaju na ambalaži svake prehrambene stavke, omogućavajući potrošačima informirane odluke.
Analiza očekivanih emisija
Studija je obuhvatila analizu očekivanih emisija iz godišnjih kupnji hrane 7.000 australskih kućanstava, kategorizirajući preko 22.000 proizvoda te izračunavajući utjecaj određenih zamjena unutar i između tih kategorija na emisije. Rezultati su pokazali da zamjena unutar podkategorije hrane može dovesti do smanjenja emisija za 26 posto, dok zamjena unutar manjih kategorija hrane može rezultirati još većim smanjenjima od čak 71 posto.
- Ključni faktor koji utječe na emisije su pojedinačni sastojci prehrambenih proizvoda.
- Proizvodi s manje prerađenim i lokalnijim sastojcima obično imaju manje emisija.
Preporuča se konzumacija više biljnih proizvoda kako za ljudsko zdravlje tako i za planet, iako se pozitivne promjene također mogu učiniti u sektoru mesa odabirom opcija s manjim emisijama, poput peradi umjesto rumenih mesa poput govedine.
Meso, slatkiši i mliječni proizvodi
Meso, slatkiši i mliječni proizvodi identificirani su kao kategorije hrane s najvišim emisijama po kilogramu proizvoda. I dok su mesni proizvodi činili gotovo polovicu (49 posto) emisija stakleničkih plinova, činili su samo 11 posto ukupnih kupnji. Nasuprot tome, voće, povrće, orašasti plodovi i mahunarke činili su četvrtinu kupnji, ali su bili odgovorni samo za 5 posto emisija. Studija je objavljena u časopisu “Nature Food”.
Za više informacija pročitajte na spiegel