SAD uvelike pooštrava restrikcije za izvoz naprednih tehnologija
Sjedinjene Američke Države planiraju uvesti stroge nove restrikcije za izvoz naprednih računalnih čipova i AI tehnologije u različite zemlje, ne samo tradicionalne protivnike. Cilj je osigurati da američka AI tehnologija ne padne u ruke zlonamjernih aktera koji je mogu koristiti protiv Sjedinjenih Država.
18 saveznika i partnera, uključujući Ujedinjeno Kraljevstvo, izuzeto je od ovih restrikcija. Ipak, neke od najvećih američkih tehnoloških tvrtki kritiziraju potez, tvrdeći da će to više koristiti konkurentima nego pojačati nacionalnu sigurnost.
Nove restrikcije imaju širok spektar ciljeva
Nove pravila imaju za cilj sprječavanje zloupotrebe moćnih AI sustava u svrhe poput razvoja oružja za masovno uništenje, podržavanja sajber napada ili pomoći u kršenju ljudskih prava poput masovne nadzora. Međutim, kritičari poput proizvođača čipova Nvidia tvrde da regulacije neće učinkovito rješavati sigurnosne prijetnje, već će oslabiti globalnu konkurentnost Amerike i ugušiti inovacije.
- Restrikcije se suočavaju s 120-dnevnim razdobljem komentiranja prije implementacije.
- Izvoz u zemlje poput Kine, Rusije i Irana već podliježe strogim kontrolama.
- Najbliži saveznici Washingtona su izuzeti od ograničenja.
- Narudžbe ispod određene razine računalne snage ne zahtijevaju licencu.
Pravila također nude put za strane vlade da pregovaraju sporazume u zamjenu za opuštanje restrikcija. Međutim, neki stručnjaci spekuliraju da mjere možda neće preživjeti pod nadolazećom Trumpovom administracijom, koja je povijesno imala drugačiji pristup regulaciji AI, prioritetizirajući inovacije i rast.
Kritičari tvrde da bi SAD trebale usmjeriti fokus na natjecanje umjesto na zadržavanje u strategiji AI, budući da pritisak na druge nacije da biraju između SAD-a i Kine riskira udaljavanje ključnih partnera i nenamjerno pojačava dominaciju Kine u globalnom AI ekosustavu. Mnoge zemlje mogle bi se odlučiti za neprekidan pristup AI tehnologijama koje su ključne za njihov ekonomski rast i digitalnu budućnost umjesto da se usklade s SAD-om.
Za više informacija pročitajte na BBC