Zabrana kineskog softvera i hardvera u američkim vozilima
Predloženi propisi od strane američkog Ministarstva trgovine imaju za cilj zabraniti ključni kineski softver i hardver u povezanim vozilima na američkim cestama zbog nacionalnih sigurnosnih zabrinutosti, čime se efektivno zabranjuje kineske automobile i kamione s američkog tržišta. Ograničenje je odgovor na brige o prikupljanju podataka o vozačima u SAD-u i potencijalnoj stranoj manipulaciji vozila povezanih s internetom.
Predložena pravila također bi prisilila američke i druge velike proizvođače automobila da uklone kineski softver i hardver iz vozila u SAD-u. Zabrane bi spriječile kineske proizvođače automobila da testiraju samoupravljajuće automobile na američkim cestama i proširile se na softver i hardver proizveden u Rusiji, potencijalno proširujući se na ostale američke protivnike u budućnosti.
Datumi stupanja na snagu i izuzeća
- Softverska ograničenja stupit će na snagu u modelnoj godini 2027.
- Zabrana hardvera počinje u modelnoj godini 2030.
Ministarstvo trgovine traži javne komentare o prijedlogu i cilja ga završiti do 20. siječnja. Pravila će se primjenjivati na sva vozila na cestama, ali će isključiti poljoprivredna ili rudarska vozila koja se ne koriste na javnim cestama, kao i bespilotne letjelice i vlakove.
Reakcije i moguće posljedice
Potez predstavlja značajan eskalaciju američkih ograničenja na kineska vozila, softver i komponente, nakon nedavnih povećanja tarifa na kineske uvoze. Ministrica trgovine Gina Raimondo spomenula je zabrinutost zbog stranih protivnika korištenja softvera vozila za nadzor ili daljinsku manipulaciju, predstavljajući prijetnju privatnosti i sigurnosti Amerikanaca na cesti.
Iako u SAD-u trenutno ima relativno malo automobila ili lakih kamiona proizvedenih u Kini, Ministarstvo trgovine cilja djelovati prije nego što povezani dobavljači iz Kine postanu uobičajeni u automobilskoj industriji. Pravilo bi u osnovi značilo zabranu svih vozila proizvedenih u Kini, ali bi dozvolilo kineskim proizvođačima automobila da zatraže izuzeća.
Reakcije industrije i političari
General Motors i Ford Motor mogli bi biti prisiljeni prestati prodavati vozila uvezena iz Kine u SAD-u prema predloženim propisima. Američka vlada navodi dokaze o kineskom prethodnom pozicioniranju zlonamjernog softvera u kritičnoj američkoj infrastrukturi, izazivajući zabrinutost zbog mogućih poremećaja i sabotaža u budućnosti.
S druge strane, kineski dužnosnici pozvali su Washington da poštuje tržišne principe i pruži kineskim tvrtkama pošteno i otvoreno poslovno okruženje.
Savez za inovacije u automobilskom sektoru, koji predstavlja velike proizvođače automobila, primijetio je da će nekim tvrtkama možda trebati dodatno vrijeme da se prilagode novim propisima, što bi ih moglo natjerati da pronađu alternativne dobavljače za povezani hardver i softver vozila.
Za više informacija pročitajte na aljazeera