Ruski znanstvenici provode autopsiju drevnog vuka
Ruski znanstvenici provode autopsiju vuka koji je zamrznut u permafrostu otprilike 44.000 godina, što predstavlja prvo otkriće takve vrste. Tijelo dobro očuvanog vuka pronađeno je od strane stanovnika u Abyyskom okrugu Jakutije 2021. godine i sada ga detaljno pregledavaju stručnjaci. Albert Protopopov, voditelj odjela za proučavanje mamutske faune u Jakutskoj akademiji znanosti, istaknuo je važnost otkrića, napominjući da se radi o jedinstvenom nalazu iz kasnog pleistocena.
Važnost otkrića za znanost
Jakutija, regija obilježena velikim močvarama i šumama s 95 posto prekrivenih permafrostom, ima ekstremno niske zimske temperature koje mogu pasti čak do -64 stupnja Celzijusa. Protopopov je rekao da je uobičajeno otkrivati ostatke drevnih životinja zarobljenih u permafrostu zbog klimatskih promjena, ali da je to otkriće velikog mesoždera poput vuka bez presedana. Opisao je vuka kao aktivnog grabežljivca i lešinara, nešto manjeg od špiljskih lavova i medvjeda, pružajući vrijedne uvide u drevni ekosistem regije.
Artyom Nedoluzhko, direktor razvoja paleogenetičkog laboratorija na Europskom sveučilištu u Sankt Peterburgu, istaknuo je važnost proučavanja ostataka vuka kako bi se razumjela njegova prehrana, ponašanje i genetski odnos s drugim drevnim vukovima u Euraziji. Pregled ovog drevnog grabežljivca pruža rijetku priliku za istraživanje ekološke dinamike Jakutije prije 44.000 godina.
Općenito, otkriće dobro očuvanog tijela vuka otvara nove mogućnosti znanstvenicima da steknu uvide u evolucijsku povijest i uvjete okoliša regije tijekom kasnog pleistocena. Ovo otkriće baca svjetlo na jedinstvene karakteristike i obrasce ponašanja pretpovijesnih grabežljivaca te doprinosi širem razumijevanju prirodnog svijeta u davno prošlom vremenu.
Za više informacija pročitajte na aljazeera