Razine ugljičnog dioksida (CO2) u atmosferi
Razine ugljičnog dioksida (CO2) u atmosferi su se povećale brže nego ikada prije, dosežući koncentracije koje su više od 50% više od preindustrijskih razina zbog ljudskih aktivnosti poput sagorijevanja fosilnih goriva i uništavanja šuma. Ovaj brzi porast CO2 nije u skladu s međunarodnim ciljem ograničavanja globalnog zatopljenja na 1,5 ° C iznad preindustrijskih razina, kako je dogovoreno Pariškim sporazumom. Unatoč naporima za ublažavanje klimatskih promjena, rekordne emisije fosilnih goriva i smanjena prirodna apsorpcija CO2 zbog faktora poput požara i suše doveli su do značajnog povećanja razine CO2 u atmosferi.
Godina 2024. kao najtoplija do sada
Godina 2024. potvrđena je kao najtoplija do sada, s godišnjim prosječnim temperaturama koje prvi put premašuju 1,5 ° C iznad preindustrijskih razina. Ovaj nastavak porasta razine CO2 u atmosferi efektivno stavlja svijet na put da premaši dugoročni cilj Pariškog sporazuma. Porast razine CO2 uglavnom se pripisuje ljudskim aktivnostima, s emisijama fosilnih goriva koje dosežu nove visine i prirodni ugljikovi izvori koji su manje učinkoviti u apsorpciji CO2, posebice tijekom događaja poput fenomena El Niño.
Porast razine CO2 između 2023. i 2024. bio je rekordan, s razinama koje su premašile 424 dijela po milijun (ppm) – najviše od početka mjerenja 1958. Porast razine CO2 na udaljenoj istraživačkoj stanici Mauna Loa dodatno ističe brzo ubrzanje klimatskih promjena. Brine rastuća zabrinutost zbog sposobnosti Zemlje da apsorbira planetarno zagrijavajuće plinove na dugi rok, kako se regije poput arktičke tundre i amazonske prašume pretvaraju u izvore CO2 zbog zagrijavanja, požara i uništavanja šuma.
Unatoč predviđanjima da će porast koncentracije CO2 u 2025. možda biti manje ekstreman nego u 2024. zbog uvjeta La Niña, zagrijavanje će se nastaviti jer se CO2 nastavlja akumulirati u atmosferi. Hitnost za suočavanje s klimatskim promjenama i smanjenje emisija CO2 ističe se stalnim ubrzanjem globalnog zatopljenja i potencijalnim posljedicama za prirodni svijet. Vođenje budnog oka nad sposobnošću Zemlje da apsorbira CO2 i poduzimanje hitnih mjera za smanjenje emisija ključni su kako bi se ispunili globalni klimatski ciljevi i ublažili utjecaji klimatskih promjena.
Za više informacija pročitajte na BBC