TikTok i zabrana u SAD-u
TikTok je najavio da će blokirati svoju aplikaciju u SAD-u počevši od nedjelje ako vlada ne razjasni zakon koji zabranjuje uslugu iz Google i Apple trgovina aplikacija. Vrhovni sud SAD-a potvrdio je zakon koji je donijela Kongres prošlog proljeća, navodeći da usluga mora nestati iz trgovina aplikacija u nedjelju ako kineska matična tvrtka, Bytedance, ne proda prije toga. Zakon je smatran da ne krši slobodu izražavanja i izazvao je legitimne sigurnosne zabrinutosti vlade SAD-a. TikTok, popularan među mladima u SAD-u s otprilike 170 milijuna korisnika, rizikuje da postane zastario ako bude uklonjen iz Google i Apple trgovina.
Reakcije i budućnost TikToka
Unatoč zakonu, Bijela kuća je izjavila u petak da će provedba biti prepuštena budućem predsjedniku Donaldu Trumpu. Platforma bi trebala ostati dostupna američkim građanima pod američkim vlasništvom ili drugim vlasništvom koje rješava nacionalne sigurnosne probleme, prema glasnogovorniku Bidena. Platforma je izrazila razočaranje nedostakom jasnoće i sigurnosti koja je pružena bitnim pružateljima usluga odgovornim za dostupnost TikToka milijunima Amerikanaca.
Trump, koji započinje svoj drugi mandat u ponedjeljak, izrazio je poštovanje prema odluci Vrhovnog suda i namjerava pregledati situaciju prije nego donese odluku o TikToku. Razgovarao je o TikToku s kineskim predsjednikom Xi Jinpingom i vjeruje da postoji način da se spasi platforma uz rješavanje nacionalnih sigurnosnih zabrinutosti. Trumpov sigurnosni savjetnik sugerirao je da će se poduzeti koraci kako bi se spriječilo gašenje TikToka i spomenuo moguću suspenziju od 90 dana ako se istraži održiv dogovor.
CEO TikToka bit će prisutan na inauguraciji Trumpa i zahvalio je Trumpu na radu prema rješenju kako bi TikTok ostao dostupan u SAD-u. Bytedance je odbio prodati TikTok u SAD-u i podržan je od strane kineske vlade koja zakon naziva pljačkom. Budućnost TikToka u SAD-u ostaje neizvjesna, čekajući daljnje korake i odluke nove administracije.
Za više informacija pročitajte na spiegel