Studija potapanja gradova u SAD-u
Studija objavljena u časopisu “Nature Cities” istraživala je vertikalna zemljina kretanja 28 najnaseljenijih gradova u Sjedinjenim Američkim Državama koristeći satelitske podatke od 2015. do 2021. Utvrđeno je da su dvije trećine ili više gradskih područja u 25 od 28 gradova potonula, što utječe na ukupno 34 milijuna ljudi. Glavni uzrok tog potapanja pripisuje se masovnoj ekstrakciji podzemne vode, pri čemu se 80% potapanja pripisuje upravo toj činjenici. U Teksasu, potapanje se dodatno pogoršava crpljenjem nafte i plina iz podzemnih rezervoara.
Brzina tonjenja gradova
Houston, Teksas, identificiran je kao najbrže tonući grad, s više od 40% svog područja koje tone brzinom od preko pet milimetara godišnje i 12% koje tone brzinom od 10 milimetara godišnje. Ostali tonući gradovi uključuju Las Vegas, Washington, San Francisco i New York City, posebno područja oko zračne luke LaGuardia. Na nekim područjima, prirodne sile također igraju ulogu, jer ostaci težine ogromne ledenice koja je pokrivala značajan dio Sjeverne Amerike prije otprilike 20.000 godina i dalje uzrokuju potapanje.
Dodatno, težina zgrada u urbanim područjima doprinosi potapanju tla, pri čemu je prethodna studija pokazala da više od milijun zgrada u New York Cityu vrši značajan pritisak na tlo. Neujednačeno potapanje susjednih područja ili punjenje podzemnih vodonosnika moglo bi dovesti do opasnog naginjanja zgrada i potencijalno uzrokovati oštećenja infrastrukture čak i pri manjim pokretima tla.
Iako je samo oko 1% ukupne površine u 28 gradova možda pogođeno neujednačenim kretanjima koja bi mogla utjecati na zgrade i infrastrukturu, ta područja obično se nalaze u gusto naseljenim gradskim središtima i trenutno obuhvaćaju oko 29.000 zgrada. Potrebne su daljnje detaljne studije kako bi se razumjele posljedice za pojedinačne zgrade na tim područjima i procijenili rizici povezani s potapanjem tla u urbanim okruženjima.
Za više informacija pročitajte na spiegel