Satelit Biomass
Satelit Biomass, razvijen od strane Europske svemirske agencije (ESA), koristi novu radarsku tehnologiju za mjerenje količine šuma na Zemlji u 3D, pružajući precizniju procjenu u usporedbi s prethodnim flat satelitskim slikama. Podaci su ključni za razumijevanje utjecaja šuma na klimatske promjene, budući da šume apsorbiraju velike količine ugljičnog dioksida, čime ublažavaju učinke emisija ugljika ljudi. Praćenjem raspodjele mase šuma, satelit ima za cilj poboljšati našu sposobnost predviđanja budućih klimatskih trendova.
Lars Ulander i razvoj radarske tehnologije
Lars Ulander, profesor radarskog daljinskog osmatranja na Tehnološkom sveučilištu Chalmers, posvetio je preko 30 godina razvoju radarske tehnologije koja se koristi u Biomassu. On ističe važnost tropskih prašuma u skladištenju ugljika, naglašavajući potrebu za više informacija o tim regijama. Međutim, Biomass ne može mjeriti masu šuma iznad Sjeverne Amerike i Europe zbog ograničenja njegovih radiofrekvencijskih emisija blizu vojnih objekata SAD-a.
Uspješno lansiranje Biomassa označava značajnu prekretnicu za Ulandera i njegov tim, s planovima da radarske slike budu dostupne javnosti u roku od šest mjeseci. Očekuje se da će satelit pružiti podatke barem pet godina, nudeći vrijedne uvide u globalnu dinamiku šuma i njihovu ključnu ulogu u regulaciji klime.
Za više informacija pročitajte na svt