Proizvodnja plastike i zagađenje oceana
Proizvodnja plastike znatno je porasla posljednjih desetljeća, što je rezultiralo primjetnom akumulacijom plastike u našim oceanima. Rijeka Rio Motagua u Gvatemali jedna je od najzagađenijih rijeka na svijetu, s godišnjim unosom do 20.000 tona plastike u Karipsko more. U nastojanju da se riješi ovaj problem, Ocean Cleanup postavio je 8,5 metara duboku barijeru u rijeku kako bi uhvatio plastični otpad, rezultirajući najvećim ulovom do sada od preko 1,4 milijuna kilograma u jednom popodnevu.
Barijera koristi sustav plutajućih bova – jednu nizvodno i jednu naviše – koje zajedno rade kako bi uhvatile otpad koji bi inače prošao pokraj početne bove. Iako se barijera pokazala učinkovitom u hvatanju velikih količina plastičnog otpada, ima svoje ograničenja. Mikroplastika i kemikalije i dalje mogu proći pokraj barijere, nastavljajući onečišćivati okoliš, te postoji rizik od nanošenja štete biljkama i životinjama koje žive u vodi.
Ekotoksikologija i važnost smanjenja proizvodnje plastike
Profesorica Bethanie Carney, stručnjakinja za ekotoksikologiju na Sveučilištu u Gothenburgu, naglašava važnost smanjenja proizvodnje plastike i sprječavanja njenog ulaska u prirodne ekosustave već u samom početku. Ona ističe potrebu fokusiranja na sprječavanje onečišćenja umjesto isključivog oslanjanja na napore čišćenja. Carney također upozorava na rješenja poput plastičnih barijera, tvrdeći da one mogu stvoriti lažan osjećaj sigurnosti i služiti kao oblik “greenwashinga” za tvrtke uključene.
- Ocean Cleanup surađuje s velikim korporacijama poput Coca-Cole, Kia i Maerska
- Projekti velikog opsega i troškova čišćenja
Unatoč ovim zabrinutostima, Ocean Cleanup surađuje s velikim korporacijama poput Coca-Cole, Kia i Maerska, smatrajući njihovo uključivanje bitnim za provedbu projekata velikog opsega i troškova čišćenja. I dok neki kritiziraju ove suradnje kao način za tvrtke da prenesu odgovornost za svoj plastični otpad, Ocean Cleanup ih vidi kao korak prema odgovornosti u rješavanju njihovog vlastitog utjecaja proizvodnje na okoliš.
S obzirom na ispravak količine plastike prikupljene barijerom, potreba za održivim, sveobuhvatnim rješenjima u borbi protiv onečišćenja plastikom ostaje ključna. Napori bi trebali biti usmjereni na smanjenje upotrebe plastike, sprječavanje onečišćenja na izvoru te držanje svih dionika odgovornima za njihov utjecaj na okoliš.
Za više informacija pročitajte na svt