Svemir pogođen problemom smeća
Svemir je ispunjen smećem koje predstavlja sve veći problem. Prema Andreasu Kornu, profesoru astronomije na Sveučilištu u Uppsali, neophodno je početi čistiti kako bismo mogli nastaviti iskorištavati svemir na najbolji mogući način. Nasa i Esa procjenjuju da oko 30 000-40 000 objekata većih od 10 cm kruži oko Zemlje – uglavnom fragmenti starih satelita.
Ozbiljne posljedice Kesslerovog sindroma
Jedna od opasnosti koju istraživači upozoravaju je “Kesslerov sindrom”, gdje bi svemirsko smeće moglo formirati barijeru oko Zemlje i uzrokovati razorne posljedice za satelite u orbiti. Stoga je od najveće važnosti početi čistiti za sobom. Napore se ulaže kako bi se spriječilo da novo smeće bude lansirano u svemir, ali uklanjanje već postojećeg i dalje predstavlja tehnički izazov.
Za rješavanje ovog problema razvijen je novi robot nazvan Active Debris Removal (ADR) koji je namijenjen usisavanju starog svemirskog smeća. Cilj je da robot bude u orbiti Zemlje najkasnije do 2026. Međutim, ostaje vidjeti koliko dobro će ova tehnologija funkcionirati u praksi. S obzirom na rastuću količinu svemirskog smeća i njegove potencijalne opasnosti, od velike je važnosti nastaviti rad na razvoju rješenja kako bi se svemir održao čistim i sigurnim za buduće generacije.
Za više informacija pročitajte na svt