Chat Control 2.0 – kontroverzno zakonodavstvo
Europska unija trenutno razmatra kontroverznu zakonodavstvo, poznato kao Chat Control 2.0, koje bi omogućilo masovno skeniranje privatnih komunikacija na šifriranim aplikacijama za razmjenu poruka radi materijala zlostavljanja djece. Predloženo zakonodavstvo uključivalo bi skeniranje fotografija, videa i URL-ova poslanih putem platformi poput WhatsAppa i Signala pomoću algoritama pokretanih umjetnom inteligencijom protiv baze podataka poznatog zlostavljačkog materijala. Dok EU dužnosnici tvrde da je Chat Control 2.0 nužan kako bi se spriječilo iskorištavanje djece, šifrirane platforme za razmjenu poruka i zagovornici privatnosti snažno se protive prijedlozima, tvrdeći da bi doveli do masovnog nadzora sličnog Orwellovoj 1984.
Kritike Chat Control 2.0
Kritičari tvrde da predloženo zakonodavstvo nije kompatibilno s krajnje do krajnje enkripcijom, jer bi u osnovi stvorilo stražnja vrata koja bi mogla ugroziti komunikaciju svakoga i ostaviti je ranjivom na hakiranje ili uplitanje trećih strana. Nadalje, protivnici izražavaju zabrinutost zbog značajne moći koju bi ovi prijedlozi dali privatnim tvrtkama, što bi potencijalno omogućilo masovni nadzor nad europskim građanima. Stručnjaci poput Matthewa Greena sa Sveučilišta Johns Hopkins ističu da takve mjere mogu otvoriti put širem nadzoru izvan zlostavljanja djece.
Unatoč tome što je Europski parlament glasovao protiv “nesrazmjernog nadzora razgovora” i u korist ciljanog nadzora, podrška prijedlogu ostaje u raznim državama članicama. Dok su neke zemlje, uključujući Njemačku, Luksemburg, Nizozemsku, Austriju i Poljsku, jasno zauzele stav protiv zakonodavstva, druge tek trebaju učvrstiti svoje pozicije. Nadalje, tehnološke tvrtke i skupine za digitalna prava, poput Mozille, Signala i Elektroničke fronte za slobodne informacije, istaknule su svoje protivljenje prijedlozima, zajedno sa klokanirom Edwardom Snowdenom, koji ih je opisao kao “zastrašujuću mjeru masovnog nadzora”.
Kritičari također tvrde da bi trenutna verzija predloženog zakona bila izazovna za provođenje uz tehnologiju krajnje do krajnje enkripcije, mišljenje koje je podržala i Vlada Ujedinjenog Kraljevstva, priznajući nemogućnost skeniranja šifriranih poruka bez ugrožavanja sigurnosti. Dodatno, usmjeravanje na aplikacije za razmjenu poruka možda ne bi bila učinkovita strategija u borbi protiv materijala zlostavljanja djece, jer postoje privatne mreže i dark web kao alternativne rute za takve aktivnosti. Korištenje algoritama pokretanih umjetnom inteligencijom u otkrivanju zlostavljačkog materijala pokazalo je greške u prošlosti, izazivajući zabrinutost zbog nevinih pojedinaca koji bi mogli biti neopravdano označeni i prijavljeni policiji.
Zaključno, predloženo zakonodavstvo Chat Control 2.0 u Europskoj uniji izazvalo je žustru raspravu između pristaša koji ga smatraju nužnim alatom u borbi protiv iskorištavanja djece i kritičara koji strahuju da bi moglo dovesti do širokog nadzora i kršenja privatnosti. Kompleksna pitanja koja se odnose na prijedlog ističu izazove u balansiranju potrebe za sigurnošću i privatnošću u digitalno doba, pri čemu ostaju zabrinutosti zbog potencijalnih neželjenih posljedica takvih mjera.
Za više informacija pročitajte na aljazeera