Najraniji stanovnici Malte
Najraniji stanovnici Malte bili su lovačko-sakupljačko društvo koje je vjerojatno stiglo na otok iz Sicilije kanuom, putovanjem od 100 km. Arheološki nalazi u špilji na otoku pokazuju da su ovi ljudi ovisili o morskoj hrani, pticama i jelenima za preživljavanje. Nalazi, uključujući ostatke životinjskih kostiju s tragovima grebanja i kamenih alatki, datiraju se prije 8.500 godina, prije pojave poljoprivrede u Europi. Ovo dovodi u pitanje prethodna vjerovanja o pretpovijesti Malte temeljenoj na poljoprivrednoj revoluciji.
Otkriće također otkriva sposobnosti europskih lovačko-sakupljača, koji su bili u mogućnosti izrađivati kanoa i navigirati dugim pomorskim putovanjima. Istraživači sumnjaju da su stanovnici Malte mogli doći iz Sicilije, a 10 kilometara udaljenosti između dva otoka bi zahtijevala 25-satno putovanje veslajući brzinom od 4 kilometara na sat, vjerojatno i duže zbog morskih struja. Stanovnici bi trebali imati znanje o nebeskoj navigaciji kako bi stigli do malog otoka Malte, što postavlja pitanja o razvoju napredne pomorske kulture i mogućnosti daljih pomorskih putovanja, možda čak do Afrike.
Genetska otkrića i daljnja istraživanja
Nedavna genetska otkrića u Tunisu sugeriraju interakcije između europskih lovačko-sakupljača i Sjeverne Afrike prije 8.000 godina, što dodatno podupire teoriju o obimnom morskom putovanju tijekom tog razdoblja. Arheolozi, predvođeni Eleanore Scerri, planiraju nastaviti iskapanja na Malti u nadi da će pronaći ljudske ostatke za analizu DNA kako bi utvrdili porijeklo ovih ranijih stanovnika. Otkrića dovode u pitanje postojeće narative o pretpovijesnim društvima i nude uvide u napredne pomorske sposobnosti drevnih ljudi.
Za više informacija pročitajte na svt