Zakoni ulice u Njemačkoj
Zakoni ulice, drvoredi koji su prvobitno sadjeni kako bi spriječili da kočije skliznu u kanale kasnog 18. stoljeća, postali su istaknuti dio njemačkog krajolika, posebno na sjeveru i istoku zemlje. Međutim, ovi povijesni redovi drveća sada su ugroženi jer stručnjaci upozoravaju na propadanje krajolika ulica. Jedan od glavnih razloga za to je loša dobna struktura ulica u Njemačkoj. Većina ulica posađena je prije više od 100 godina, što dovodi do sigurnosnih problema koji zahtijevaju intenzivno orezivanje krošnji stabala, čineći ih ranjivima na gljivice i štetočine.
Napori za očuvanje i ponovnu sadnju ulica
Napori za ponovno sadnju ulica otežani su propisima koji nalažu da novo zasađena stabla budu udaljena barem 4,50 metara od ceste, zahtijevajući zemlju iz privatnih poljoprivrednih površina. To, kombinirano s rastućim cijenama zemlje, otežava vlastima stjecanje zemlje za ponovnu sadnju. Profesor Jürgen Peters predlaže da se ulice mogu premjestiti ako je trenutna lokacija neprikladna zbog povećanog prometa. Također ističe potencijal za sadnju ulica na gradskim cestama, gdje su stabla trenutno rijetka.
- Cornelia Behm
- Marco Lingemann
Peters poziva na konkretne strategije saveznih država za očuvanje i poboljšanje ulica, navodeći Brandenburg i Mecklenburg-Vorpommern kao pozitivne primjere. Cornelia Behm iz Udruge za Zaštitu ulica iznosi slične brige o opadanju krajolika ulica, ističući važnost ponovne sadnje i jedinstvenu ljepotu i ekološki značaj ulica. Marco Lingemann iz Hessen Mobila smatra ulice naslijeđenom kulturnom baštinom i ističe ravnotežu između očuvanja i sigurnosti ceste.
Uz njihov estetski privlačnost, ulice su vitalna staništa za različite vrste divljih životinja i doprinose pročišćavanju zraka i oprašivanju. Behm naglašava potrebu za ujedinjenim nacionalnim mjerama zaštite ulica, budući da trenutno svaka država samostalno upravlja i nadgleda stanje ulica. Najčešće vrste drveća na ulicama u Njemačkoj su lipa, slijedi javor i hrast.
Zaključno, očuvanje njemačkih ulica, opisanih kao “naslijeđena kulturna baština”, predstavlja izazov zbog suprotstavljenih prioriteta očuvanja i sigurnosti ceste. Napori za ponovnu sadnju i očuvanje ulica otežani su propisima i različitim pristupima u različitim saveznim državama. Unatoč izazovima, ekološka i kulturna važnost ulica ističe potrebu za koordiniranim naporima za njihovo očuvanje na nacionalnoj razini.
Za više informacija pročitajte na spiegel