Autohtone plemena Mashco Piro u Peru
Članovi autohtone plemene Mashco Piro su viđeni blizu sela na jugoistočnom dijelu Perua. Preko 50 pripadnika Mashco Piroa su viđeni na obali rijeke blizu sela Monte Salvado, s dodatnih 17 ljudi blizu susjednog sela Puerto Nuevo, prema izvješćima organizacije za ljudska prava Survival International. Ovo je prvi put u mnogo godina da su snimke i videozapisi Mashco Piroa uhvaćeni.
Mashco Piro su prepoznati kao najveće nekontaktirano pleme na svijetu i nastanjuju Nacionalni park Manú. Iako točan broj njihove populacije nije poznat, procjenjuje se da ih ima nekoliko stotina. Širom svijeta još uvijek postoji preko 100 nekontaktiranih plemena, o kojima se ima vrlo ograničene informacije. Prisustvo tako velike grupe pripadnika Mashco Piroa se smatra neobičnim, a stručnjaci sugeriraju da to može ukazivati na potencijalnu krizu ili uznemirujuću situaciju.
Izvještaji peruanskog medija ukazuju da su Mashco Piro prilazili seljacima na drugom obali rijeke i tražili banane. Područje gdje pleme živi je pod koncesijama za šumarstvo, s jednom tvrtkom koja je već izgradila 200 kilometara cesta za prijevoz izrezanog drva. Autohtoni narod Yine je prethodno izrazio zabrinutost zbog prisutnosti Mashco Piroa na njihovom teritoriju zbog aktivnosti drvosječa.
Ova situacija je izazvala zabrinutost zbog rizika od unošenja novih bolesti i mogućih sukoba između Mashco Piroa i stranaca. Predsjednik indigene organizacije Fenamad, Alfredo Vargas Pio, istaknuo je važnost priznavanja i zakonske zaštite zemaljskih prava Mashco Piroa kako bi se spriječile daljnje štetnosti. Prisustvo plemena u blizini ljudskih naselja i aktivnosti šumarstva ističe šira pitanja očuvanja, prava autohtonih naroda i potrebu za održivom i poštovanju dostupnom interakcijom s nekontaktiranim plemenima.
Za više informacija pročitajte na spiegel