Njemačka se vratila na normalno vrijeme
Satovi su vraćeni unatrag sat vremena s ljetnog na srednjoeuropsko vrijeme u 3:00 ujutro u nedjelju. Promjenu je označio atomska sat Physikalisch-Technische Bundesanstalt u Braunschweigu slanjem signala preko dugačkog valnog odašiljača u 2:59 ujutro. Za ručne prilagodbe, ljudi su morali vratiti sat unatrag sat vremena. Promjena znači da su jutra sada svjetlija ranije, ali večeri postaju tamnije ranije.
Uvođenje ljetnog računanja vremena u Njemačkoj
1980. godine imalo je za cilj uštedu energije prilagodbom sata u proljeće, ali stvarni učinak uštede energije je minimalan. Udruge za energiju i Savezni ured za zaštitu okoliša objašnjavaju da iako se može manje koristiti osvjetljenje u večernjim satima tijekom ljeta, povećano grijanje u hladnijim jutrima nadmašuje bilo kakvu uštedu energije. Osim toga, osjetljive osobe, uključujući djecu, teško se prilagođavaju promjeni vremena, što rezultira poremećajima spavanja i nedostatkom apetita. Životinje su također pogođene, jer farmeri pronalaze izazovnim prilagodbu rasporeda mužnje ili hranjenja odmah.
Javno mišljenje je u korist ukidanja promjene vremena, a Europska unija je na početku planirala završiti ljetno računanje vremena 2018. godine. Međutim, neslaganja među državama članicama odgodila su kraj promjene vremena za 2021. godinu. Na kraju, EU nije uslijedila s okončanjem prakse. Tekst ističe izazove i neizvjesnosti oko učinkovitosti i utjecaja ljetnog računanja vremena, naglašavajući važnost razmatranja posljedica prilagodbe vremena na pojedince i društvo u cjelini.
Za više informacija pročitajte na spiegel