Utjecaj emisija brodskog dizela na globalno povećanje temperature
Globalno povećanje prosječne temperature u prošloj godini pripisano je strožim propisima o emisijama brodskog dizela, što je rezultiralo smanjenjem niskih oblaka koji imaju hlađenje učinak, prema istraživanju istraživača Instituta Alfred Wegener.
- Smanjenje emisija brodova rezultiralo je manjom razinom aerosola u atmosferi, što smanjuje formiranje oblaka.
- Ostali čimbenici koji doprinose nestanku niskih oblaka uključuju prirodne fluktuacije, interakcije oceana i zagrijavanje same Zemlje, što može dodatno pogoršati problem.
Porast globalne prosječne temperature
Globalna prosječna temperatura porasla je za gotovo jedan i pol stupanj Celzijusa 2023. godine, pri čemu je postojala razlika od 0,2 stupnja Celzijusa koja nije bila dovoljno objašnjena.
- Cilj studije bio je pojasniti ovu razliku i istaknuti da je planetarni albedo 2023. godine bio najniži barem od 1940. godine.
- Albedo mjeri reflektivnost površine, pri čemu svjetlije površine imaju veći albedo i više odbijaju sunčevu svjetlost.
- Rekordno niski planetarni albedo 2023. godine doprinio je globalnom zagrijavanju, budući da rezultira manje refleksije i više apsorpcije sunčeve svjetlosti, što dovodi do povećanja zagrijavanja.
Pad refleksivnosti može se pripisati smanjenju niskih oblaka u sjevernim srednjim širinama i tropskim područjima, posebice u Atlantiku gdje su zabilježeni neobični toplinski rekordi 2023. godine. Vodeći autor studije, Helge Gößling, naglasio je da dok visoki oblaci imaju zagrijavajući učinak, niski oblaci imaju samo hlađenje učinak. S manje niskih oblaka, hlađenje učinak se gubi, što rezultira toplijom klimom općenito.
Za više informacija pročitajte na spiegel