Stonehenge: tajne drevnog spomenika
Stonehenge, jedno od najtemeljitije proučenih arheoloških nalazišta na svijetu, i dalje skriva mnoge tajne. Nedavna istraživanja otkrila su da je jedan od masivnih kamenja, težak šest tona, koje čini skoro 5000 godina star spomenik prevezen iz udaljenog sjeveroistočnog dijela Škotske, udaljenog oko 750 kilometara. Ovo iznenađujuće otkriće dovodi u pitanje prethodno vjerovanje da kamenje potječe iz bliže Walesa. Centralni žrtveni kamen Stonehengea dugo je bio predmet spekulacija, a folklor mu pripisuje porijeklo od Merlina iz Irske. Međutim, nedavna studija koja analizira uran i olovo povezala je ovaj kamen s Orkadijskom kotlinom u Škotskoj.
Metoda kojom je kamen prevezen na tako veliku udaljenost ostaje nepoznata. Iako se vjeruje da su prirodna ledenjačka kretanja odnijela kamen s mjesta Stonehengea, malo je vjerojatno da su ljudi uspjeli prevesti ga kopnom zbog gusta šuma, močvara i planina toga vremena. Studija sugerira postojanje opsežne pretpovijesne pomorske mreže preko koje su prenosili roba i dragocjeni kamen. Ovo daje vjerodostojnost teoriji da je kamen možda prevezen do mjesta Stonehengea pomorskim putem.
Otkrića studije iznenadila su istraživače i prosuli novo svjetlo na drevno monumentalno mjesto. Tajne Stonehengea i dalje očaravaju znanstvenike i javnost jednako, s budućim istraživanjima spremnim da otkriju više tajni oko njegove izgradnje i svrhe.
Za više informacija pročitajte na spiegel