Fahrende brodovi
Posebno kruzeri i kontejnerski brodovi značajno doprinose globalnim emisijama CO₂ i odgovorni su za otprilike tri posto svjetskih emisija. Veći dio svjetske trgovine odvija se pomorskim putem, što dovodi do visokog onečišćenja štetnim tvarima poput dušikovih ili sumporovih oksida.
Zeleni metanol kao alternativa
Studija Instituta za pomorske energetske sustave DLR pokazuje da bi zeleni metanol mogao biti znatno ekološki prihvatljivija alternativa za pomorski promet, smanjujući emisije CO₂ do 96 posto kada se dobiva iz održivih izvora. Međutim, studija ističe različite izazove u vezi s korištenjem zelenog metanola.
- Brodovi bi trebali imati veće spremnike za alternativno gorivo, što bi moglo ograničiti domet.
- Zeleni metanol je skuplji u usporedbi s fosilnim gorivima te je rijetko dostupan na tržištu, što otežava ekološku prilagodbu pomorskom prometu.
- Proizvodnja zelenog metanola zahtijeva značajnu količinu električne energije iz obnovljivih izvora, koja mora biti jeftinija kako bi bila ekonomična.
Alternativna goriva poput zelenog metanola konkuriraju eFuel-ima za automobile i kamione, kao i Sustainable Aviation Fuels za zrakoplove, koji također zahtijevaju slične izvore energije kako bi bili klimatski neutralni. Troškovi investicija u odgovarajuće postrojenja su visoki, zbog čega se metanol uglavnom dobiva iz fosilnih goriva.
Objavljivanje rezultata studije dolazi neposredno prije odluke Odbora za okoliš Međunarodne pomorske organizacije IMO u Londonu o tome kako pomorstvo može postati klimatski neutralno do 2050. IMO, koja ima 176 članica, sada se suočava s izazovom donošenja mjera radi smanjenja ekoloških utjecaja pomornog prometa.
Za više informacija pročitajte na spiegel