Težnja za profitom na račun privatnosti
Velike tehnološke tvrtke poput Googlea i Facebooka često su optužene za korištenje osobnih podataka za ciljane oglase, ali postoje manje raspravljane tvrtke koje svoj profit ostvaruju prikupljanjem i prodajom korisničkih podataka. Ovi posrednici podataka djeluju u pravnim sivim područjima, često sakrivajući pristanak za prikupljanje podataka u sitnom tisku.
Nedostatci sigurnosti podataka
Nedavni napadi na tvrtke poput National Public Data i Gravy Analytics, koji prodaju lokacijske podatke pametnih telefona vladi SAD-a, istaknuli su rizike nedostatka sigurnosti podataka. Hakeri su navodno provalili u Gravy Analytics, dobivajući pristup osjetljivim lokacijskim podacima, informacijama o korisnicima i internoj infrastrukturi. Kompromitirani podaci uključuju precizne geografske koordinate pametnih telefona, što ukazuje na zemlju podrijetla. Hakeri tvrde da su imali pristup sustavima tvrtke od 2018. godine, ističući ozbiljan sigurnosni propust u Gravyju.
Ovaj napad ističe sigurnosne propuste u industriji lokacijskih podataka, gdje tvrtke stavljaju profit ispred sigurnosti, potencijalno ugrožavajući milijune ljudi. Savezna trgovinska komisija poduzela je mjere protiv Gravy Analyticsa, predlažući naredbe za ograničenje prodaje i upotrebe lokacijskih podataka, osim u specifičnim slučajevima poput nacionalne sigurnosti.
Zaštita privatnosti podataka
Da bi zaštitili privatnost podataka, pojedinci mogu poduzeti korake poput ograničavanja dozvola aplikacija, korištenja VPN-ova, odabira odustajanja od dijeljenja podataka, izbjegavanja besplatnih aplikacija koje monetiziraju podatke te ulaganja u usluge uklanjanja podataka. Napad služi kao podsjetnik na ranjivosti u digitalnom dobu, naglašavajući potrebu za snažnijim sankcijama protiv tvrtki koje ne uspiju zaštititi korisničke podatke. Odgovornost i prava privatnosti trebaju biti prioriteti kako bi se odvratio nemar i osigurala osobna informacija.
Za više informacija pročitajte na FOX News