Meta i novi sustav “bilješki zajednice”
Meta je najavila da više neće oslanjati na nezavisne provjeritelje činjenica na Facebooku i Instagramu, već će umjesto toga koristiti novi sustav “bilješki zajednice” gdje korisnici mogu komentirati točnost objava. Odluka je došla nakon što je izvršni direktor Mark Zuckerberg kritizirao treće strane provjeritelje činjenica zbog političke pristranosti i izjavio da tvrtka želi usredotočiti se na slobodu izražavanja. Potez je također viđen kao način da se uskladi s nadolazećom administracijom Trumpa, izazivajući zabrinutost među borcima protiv govora mržnje na mreži.
Trenutačni program provjere činjenica u Meta
Trenutačni program provjere činjenica, koji upućuje potencijalno lažne ili zavaravajuće objave nezavisnim organizacijama, bit će zamijenjen sustavom bilješki zajednice u SAD-u prvo. Ovaj sustav, posuđen od X-a koji je kupio Elon Musk, uključuje pojedince s različitim perspektivama koji se slažu o bilješkama koje pružaju kontekst ili pojašnjenje kontroverznim objavama. Međutim, ova promjena izazvala je zabrinutosti oko sigurnosti na mreži, posebno u vezi s suicidom, samoozljeđivanjem i depresivnim sadržajem.
Odluka Meta o odustajanju od nezavisnih provjeritelja činjenica naišla je na kritike, s kampanjama koje tvrde da je to politički potez kako bi se izbjegla odgovornost za štetan sadržaj na platformi. Organizacije za provjeru činjenica, poput Full Fact-a, odbacile su optužbe za pristranost u svom zanimanju i izrazile razočaranje zbog promjene. Blog tvrtke također je istaknuo preokrete određenih pravila i politika vezanih za imigraciju, spol i rodni identitet kako bi se promovirala politička rasprava i debata.
Pomak prema bilješkama zajednice i udaljavanje od trećih provjeritelja činjenica smatra se odgovorom na nadolazeće inauguracije predsjednika Trumpa, koji je bio glasni kritičar Meta u prošlosti. Tvrtkina bliža suradnja s Trumpom, uključujući donaciju njegovom fondaciji za inauguraciju, sugerira promjenjivi politički pejzaž i prioritete unutar tvrtke. Ova promjena odražava širi trend u tehnološkoj industriji prema prioritetiziranju slobode govora i udaljavanju od strožih politika modaracije sadržaja.
Za više informacija pročitajte na BBC