Povezanost dijabetesa s kognitivnim funkcijama
Dijabetes je dugo povezivan s različitim medicinskim problemima, ali nova studija sa Sveučilišta u Nevadi, Las Vegas sugerira da bi također mogao utjecati na pamćenje i kognitivne funkcije slično kao Alzheimerova bolest u ranim fazama. Istraživanje provedeno na modelima štakora otkrilo je da visoke razine šećera u krvi kod dijabetesa tipa 2 mogu utjecati na anterior cingularni korteks (ACC), dio mozga važan za kognitivne i emocionalne funkcije. Ovo oštećenje moždane funkcije može objasniti zašto osobe s dijabetesom imaju problema s donošenjem odluka, praćenjem ciljeva i regulacijom emocija. Studija, koju je financirao Nacionalni instituti za zdravlje i objavljena u časopisu The Journal of Neuroscience, ističe potencijalnu vezu između dijabetesa i neurodegenerativnih poremećaja.
Implikacije i buduća istraživanja
Vodeći istraživač James Hyman istaknuo je potrebu za daljnjim istraživanjima kako bi se u potpunosti razumio utjecaj dijabetesa na mozak, ali ova otkrića nude novu perspektivu koja bi mogla dovesti do poboljšanih dijagnostičkih ili terapijskih strategija za bolest. Fokus studije na povezanost visokih razina šećera u krvi i promijenjene moždane fiziologije osvjetljava zašto osobe s dijabetesom možda teže pridržavanju novih dijeta ili režima vježbanja. Hyman i drugi stručnjaci primjećuju da ovo znanje može pomoći osobama da istraju u upravljanju dijabetesom shvaćanjem da je njihov mozak odgovor na nagrađujuće događaje promijenjen bolešću.
Otkrića studije također postavljaju paralele između dijabetesa i ovisnosti, budući da su obje stanja povezane s poremećajem u povezanosti hipokampusa i ACC-a, što utječe na ciljano ponašanje i obradu memorije. Potencijalne implikacije ovog istraživanja proširuju se izvan Alzheimerove bolesti, nudeći uvide u sprječavanje ili ublažavanje kognitivnog propadanja kod različitih stanja povezanih s mozgom. Iako je studija provedena na štakorima, istraživači priznaju izazove prevođenja ovih otkrića na humane uvjete, s obzirom da dijabetes dolazi s različitim simptomima osim kronične hiperglikemije.
Nadalje, tim Hymana planira provesti daljnja istraživanja o odnosu između dijabetesa i funkcije mozga. Ističe važnost pažljivog praćenja razine glukoze u krvi, slijedeći preporuke liječnika i održavajući stabilne razine šećera u krvi radi smanjenja ranjivosti na Alzheimerovu bolest. Osobe koje se bore s promjenama u životnom stilu zbog dijabetesa potiču se da budu strpljive sa sobom, shvaćajući da je bolest preoblikovala njihov mozak. Ukupno, ovo istraživanje osvjetljava složenu povezanost između dijabetesa i funkcije mozga, nudeći nadu za rane intervencije i poboljšane strategije upravljanja osobama koje žive s bolešću.
Za više informacija pročitajte na FOX News