James Vlahos i HereafterAI
James Vlahos je nakon što mu je otac dijagnosticiran terminalni rak 2016. godine, započeo projekt oralne povijesti s njim, snimajući sate njegove životne priče. Kako se James bavio tehnologijom umjetne inteligencije, pretvorio je ove snimke u AI chatbota koji bi mogao komunicirati glasom njegovog oca nakon što je preminuo 2017. godine. Ovaj projekt doveo je do stvaranja HereafterAI, omogućavajući korisnicima da isto učine za svoje voljene.
Utjecaj tehnologije smrti
Psihologinja Laverne Antrobus upozorava na potencijalnu dezorijentaciju i emocionalni utjecaj koje “tehnologija tuge” može imati na osobe koje prolaze kroz gubitak. Preporučuje oprezan pristup i naglašava potrebu za emocionalnom stabilnošću prije uključivanja s takvim tehnologijama. Birokratske prepreke dodatno otežavaju proces tuge, potičući razvoj platformi poput Settld, koje olakšavaju komunikaciju s tvrtkama za zatvaranje računa i rješavanje administrativnih poslova nakon smrti voljenih.
- Tvrtka DeepBrain AI u Južnoj Koreji nudi stvaranje video avatara preminulih osoba
- Nastajući sektor “tehnologije smrti” vrijedan je više od 100 milijardi funti globalno
David Soffer iz TechRounda priznaje ulogu tehnologije u pomoći u procesu tuge, ali ističe neprocjenjivu vrijednost ljudske podrške u prevladavanju tuge. Dok tehnologija može automatizirati administrativne zadatke i sačuvati uspomene, trebala bi nadopunjavati, a ne zamjenjivati tradicionalne aspekte žalovanja. Kako društvo sve više prihvaća tehnologiju u suočavanju s smrću, bit tehnologije leži u adresiranju emocionalnih potreba i olakšavanju iscjeljenja tijekom vremena gubitka.
Za više informacija pročitajte na BBC