Borba i bombardiranje u Rafahu
Borba i bombardiranje dogodili su se na periferiji Rafaha na jugu Gaze, dok je Izrael ponovno otvorio prijelaz Kerem Shalom za pomoć. Izrael tvrdi da je ubio borce Hamasa u protuterorističkoj operaciji u Rafahu. UN je izrazio zabrinutost zbog blokiranja prometnica za pomoć u Gazi od strane Izraela. Pregovori o primirju i oslobađanju talaca u Kairu su nastavljeni, s optimizmom SAD-a o napretku. Izrael je umanjio zabrinutost zbog glavnog napada na Rafah nakon što su SAD zaustavile isporuke bombi. Izraelska vojska nastavila je s ofenzivnim operacijama na istočnom Rafahu, pogođujući brojne “terorističke ciljeve” diljem Gaze.
Humanitarna kriza
Stanovnici su izvijestili o intenzivnom bombardiranju i žrtvama, uključujući djecu i civile. Izrael je naredio evakuaciju 100.000 stanovnika istočnih susjedstava i postavio humanitarne zone s poljskim bolnicama i punktovima za distribuciju pomoći. Bolnice na jugu Gaze bile su u opasnosti od nestašica goriva, prijeteći prekidu ključnih medicinskih usluga. WHO je upozorio na tešku humanitarnu situaciju, s ugroženim osnovnim medicinskim uslugama.
Unatoč otvaranju Kerem Shaloma za pomoć, UN-ova agencija za palestinske izbjeglice izvijestila je da zbog nastavka vojnih operacija nema pomoći koja ulazi u Gazu. Zatvaranje prijelaza Rafah i Kerem Shalom osudio je glavni tajnik UN-a, tražeći od Izraela i Hamasa da se slože o primirju. Izrael je odbio prijedlog primirja od Hamasa, ali je nagovijestio mogućnost postizanja revidiranog sporazuma. Sukob u Gazi rezultirao je velikim brojem žrtava i talaca, s nastojanjima za sigurnim oslobađanjima i postizanje trajnog primirja.
Za više informacija pročitajte na BBC