Njemački inženjer i njegov tim rade na razvoju novog betona
Njemački inženjer Franz-Josef Ulm i njegov tim sa Massachusetts Institute of Technology (MIT) rade na razvoju nove vrste betona uključivanjem industrijskog ugljičnog praha, ili čađe, u smjesu. Ovaj inovativni beton ima za cilj transformirati najčešće korišteni građevinski materijal na svijetu u doprinosnik energijskoj tranziciji. Uključivanje ugljičnog praha u novi beton moglo bi potencijalno pretvoriti beton u “super kondenzator” sposoban za pohranu energije.
Super kondenzatori u betonu
Super kondenzatori, slično tradicionalnim kondenzatorima u elektronici, pohranjuju energiju korištenjem poroznih materijala s velikim unutarnjim površinama radi povećanja kapaciteta. Jedinstvene kemijske reakcije cementa i ugljičnog praha stvaraju žičanu strukturu unutar betona, omogućavajući mu da provodi električnu energiju. U laboratorijskim testovima, stogovi posebnih betonskih diskova mogli su pohranjivati i oslobađati energiju, demonstrirajući potencijal za primjene u građevinskim materijalima poput zidova, podova i cesta.
- Zgrade kao jedinice za pohranu energije
- Grijane pločice za smanjenje troškova uklanjanja snijega
- Integracija betona u ceste za bežično punjenje električnih vozila
Prekretnica u praktičnoj primjeni ove inovativne betonske tehnologije označena je najavom prve zgrade s integriranim cementno-ugljičnim super kondenzatorima u Japanu. Iako proizvodnja novog betonskog materijala predstavlja izazove za okoliš, poput emisija ugljika, potencijalne koristi u smislu pohrane energije i doprinosa energetskoj tranziciji su značajne.
Za više informacija pročitajte na spiegel