Distantni crni otvor 1ES 1927+654
Distantni crni otvor poznat kao 1ES 1927+654 redovito emitira bljeskove rendgenskih zraka, s frekvencijom tih bljeskova koji se povećava tijekom vremena. Istraživači sumnjaju da su ovi bljeskovi uzrokovani mrtvom zvijezdom uhvaćenom u orbitu crnog otvora, koja se kreće prema unutra velikom brzinom. Ovaj fenomen nikada prije nije bio promatran i izaziva naše razumijevanje svemira. Teleskop XMM-Newton u svemiru otkrio je bljeskove svakih 18 minuta u 2022., koji su kasnije porasli na svakih 7 minuta u 2024. Ova brza evolucija ponašanja crnog otvora zbunila je astrofizičare poput Megan Masterson s MIT-a.
Hipoteza o mrtvoj zvijezdi
Ova hipoteza o mrtvoj zvijezdi vodeće je objašnjenje za bljeskove rendgenskih zraka, ali potrebna su daljnja promatranja kako bi se potvrdila ova teorija. Anne-Kathrin Baczko s Chalmers University u Švedskoj priznaje teškoće proučavanja objekata u blizini crnih rupa i naglašava važnost nastavka promatranja. Sljedeća generacija detektora gravitacijskih valova može pružiti više uvida u ponašanje crnog otvora, ali su ta unapređenja udaljena barem desetljeće.
Većina galaksija se smatra da ima supermasivne crne rupe u svojim centrima, a masa tih crnih rupa može varirati od nekoliko milijuna do nekoliko milijardi puta veću od mase Sunca. Iako same crne rupe nisu vidljive zbog svoje ekstremne gustoće, nasilne okolnosti supermasivnih crnih rupa oslobađaju ogromne količine energije dok se plin i prašina vrti oko njih i kretati se prema središtu. Ova nasilna aktivnost čini neposredno okruženje crnih rupa sjajno u nevidljivim valnim duljinama.
Ovo istraživanje ne samo da rasvjetljava jedinstveno ponašanje spomenutog crnog otvora već i ističe izazove i uzbuđenje istraživanja ekstremnih astronomskih fenomena. Složenost i veličina aktivnosti crnog otvora naglašavaju granice našeg trenutnog razumijevanja svemira i potrebu za daljnjim istraživanjem i tehnološkim napretkom kako bi se otkrile više tajni svemira.
Za više informacija pročitajte na svt