Najnovije statistike EU Copernicus
Najnovije statistike Europske unije Copernicus otkrivaju da globalne temperature rastu, led se smanjuje, te se očekuje da će 2024. biti najtoplija godina zabilježena. Podaci pokazuju postojani porast temperatura, topljenje morskog leda i neobične vremenske uzorke diljem svijeta. Listopad 2024. bio je drugi najtopliji listopad ikad zabilježen, s prosječnom globalnom temperaturom površine od 15,25 stupnjeva Celzijusovih – gotovo stupanj iznad prosjeka za godine 1991.-2020.
U posljednjih 16 mjeseci, 15 njih je imalo globalnu srednju temperaturu veću od 1,5 stupnjeva iznad preindustrijskih razina, signalizirajući brze klimatske promjene. Zamjenica direktora Copernicusa, Samantha Burgess, izjavljuje da je gotovo sigurno da će 2024. biti najtoplija godina zabilježena i prva koja će premašiti 1,5 stupnjeva iznad preindustrijskih razina.
Utjecaj globalnih promjena
Ne samo da su globalne temperature bile ekstremne, već su i temperature površine mora bile izuzetno visoke, dosežući 20,68 °C u listopadu 2024., drugi najtopliji listopad zabilježen za svjetske oceane. Osim toga, opseg leda u Arktiku i Antarktiku dosegnuo je kritično niske razine. Ekstremne oborine dovele su do teških poplava u regijama poput Iberskog poluotoka, sjeverne Italije i Crnomorskog područja, rezultirajući više od 200 smrti u Valenciji, Španjolska. S druge strane, suše u istočnoj Europi, dijelovima SAD-a i središnjoj Australiji su se pogoršale, utječući na rekordan broj ljudi u SAD-u.
Ovi podaci označavaju novi milstones u globalnim temperaturnim zapisima i trebali bi poslužiti kao katalizator za povećanje ambicija pred nadolazećom klimatskom konferencijom COP29, prema riječima Samanthe Burgess. Rezultati istraživanja ističu hitnu potrebu za jačom akcijom u borbi protiv klimatskih promjena diljem svijeta kako bi se suzbili eskalirajući utjecaji klimatskih promjena.
Za više informacija pročitajte na svt