Globalno zatopljenje i kiše u UAE-u i Omanu
Globalno zatopljenje, pogoršano emisijama fosilnih goriva, vjeruje se da je odigralo značajnu ulogu u intenzivnim kišama koje su prouzrokovale smrtne slučajeve i široke poplave u UAE-u i Omanu prošlog tjedna. Skupina znanstvenika pod nazivom Svjetska vremenska atribucija (WWA), koja istražuje ekstremne vremenske događaje, provela je studiju u kojoj je sudjelovalo 21 istraživača i otkrila vjerojatnu vezu između klimatskih promjena i obilnih kiša u regiji. Studija je otkrila da su ekstremne kiše tijekom El Nino godina postale 10-40 posto obilnije, pri čemu je primarno objašnjenje toplinski učinak uzrokovan izgaranjem fosilnih goriva. Studija je također istaknula oštar porast oborina bez drugih poznatih objašnjenja.
UAE i Oman doživjeli su razorne poplave koje su rezultirale sa 21 smrtnim slučajem u Omanu i četiri smrtna slučaja u UAE-u. Poplave, posljedica globalnog zatopljenja, istaknule su povećani rizik od ekstremnih vremenskih događaja u suhim regijama kako se planet nastavlja zagrijavati. Studija je analizirala povijesne podatke o vremenu i klimatske modele kako bi pokazala promjene u uzorcima kiše, ističući posebno da su ekstremni događaji oborina postali barem 10 posto obilniji u pogođenim područjima zbog sposobnosti toplijeg atmosfere da zadrži više vlage.
Oluja i posljedice u UAE-u i Omanu
Oluja je najprije pogodila Oman 14. travnja, uzrokujući vodene poplave i žrtve prije nego što je prešla u UAE 16. travnja, gdje je dovela do velike štete i poremećaja. Zračna luka Dubai, jedna od najprometnijih na svijetu, suočila se s brojnim otkazivanjima letova i kašnjenjima zbog obilnih kiša. Nakon poplava, emir Ujedinjenih Arapskih Emirata, Mohammed bin Rashid Al Maktoum, objavio je paket u vrijednosti od 544 milijuna dolara za popravak domova.
Klimatologinja Friederike Otto, članica WWA, naglasila je hitnu potrebu za prijelazom s fosilnih goriva kako bi se spriječilo daljnje intenziviranje oborina u raznim regijama diljem svijeta. Unatoč globalnim sporazumima o smanjenju upotrebe fosilnih goriva, nastavljaju se otvarati nova naftna i plinska polja, predstavljajući prijetnju češćih i ozbiljnijih poplava u budućnosti ako se ne poduzmu mjere na vrijeme. Istraživanjem utjecaja globalnog zatopljenja na ekstremne vremenske događaje, studija služi kao podsjetnik na hitnu potrebu za akcijom u borbi protiv posljedica emisija fosilnih goriva.
Za više informacija pročitajte na aljazeera