Emisije fosilnih goriva vjerojatno su pogoršale intenzivne kiše
Emisije fosilnih goriva vjerojatno su pogoršale intenzivne kiše koje su uzrokovale smrti i poplave u UAE i Omanu prošlog tjedna, prema studiji Svjetske meteorološke organizacije. Iako je klimatske promjene uzrokovane fosilnim gorivima vjerojatni razlog za obilnu kišu, studija je ne može sa sigurnošću utvrditi. Istraživanje, sastavljeno od 21 međunarodnog znanstvenika, otkrilo je da su ekstremne kiše tijekom El Nino godina postale 10-40 posto obilnije u pogođenom području. Povećana oborina najvjerojatnije je uzrokovana zagrijavanjem uzrokovanom sagorijevanjem fosilnih goriva, budući da nema drugih poznatih objašnjenja za oštar porast oborine. Poplave u Omanu i UAE istaknule su dodatni rizik od ekstremnih vremenskih događaja u suhim regijama dok se planet zagrijava.
Studija o promjenama u obrascima oborine
Studija je analizirala povijesne podatke o vremenu i klimatske modele kako bi pokazala promjene u obrascima oborine na tom području, posebno tijekom El Nino godina. Znanstvenici su otkrili da su se ekstremni događaji oborine povećali za barem 10 posto u UAE i Omanu, što se podudara s konceptom da topliji zrak može zadržati više vlage. Oluja koja je pogodila Oman 14. travnja rezultirala je najmanje 21 smrću od iznenadnih poplava, dok je UAE pogodio 16. travnja, rezultirajući s četiri smrti i značajnom štetom. Zračna luka u Dubaiju suočila se s prekidima, s tisućama otkazanih i odgođenih letova.
- Nalazi studije ističu važnost prijelaza s fosilnih goriva
- Članovi WWA naglašavaju hitnost poduzimanja mjera
Unatoč globalnim sporazumima o smanjenju emisija, zemlje nastavljaju otvarati nova nalazišta nafte i plina, riskirajući obilniju kišu i veće poplave u budućnosti. Članovi WWA naglašavaju hitnost poduzimanja mjera kako bi se riješio korijenski uzrok globalnog zagrijavanja i spriječili daljnji katastrofe poput nedavnih poplava u UAE i Omanu.
Za više informacija pročitajte na aljazeera