Eskalacija vojnih operacija na Zapadnoj obali
Izrael je nedavno uveo tenkove u okupiranu Zapadnu obalu i najavio spremnost svoje vojske za produljeni boravak kako bi se borila protiv palestinskih naoružanih skupina u regiji. Ova eskalacija vojnih operacija rezultirala je protjerivanjem oko 40.000 ljudi iz njihovih domova na izraelskoj okupiranoj Zapadnoj obali od kako je primirje zaustavilo borbe u Gazi prije mjesec dana. Proširenje upada i pozivi na aneksiju palestinskih teritorija izazvali su zabrinutost zbog mogućnosti novog Nakbe.
- Izraelske snage vrše upade u različita područja Zapadne obale, uključujući Jenin, Qabatiya, Burqin, Tulkarem, Nur Shams, Kobar, Silwad, Beitunia, Hebron i Ramallah.
- Međunarodni sud pravde i Ujedinjeni narodi su oboje pozvali na kraj ilegalne okupacije Izraela palestinskih teritorija.
Humanitarna kriza na Zapadnoj obali
Izraelske grubosruke taktike, uključujući uporabu tenkova, smatraju se dijelom napora za suzbijanje naoružanog otpora na Zapadnoj obali. Izraelski premijer Benjamin Netanyahu suočava se s pritiscima desničarskih saveznika da se obračuna s naoružanim skupinama, posebno u svjetlu nedavnih eksplozija autobusa blizu Tel Aviva. Raseljavanje desetina tisuća Palestinaca iz njihovih domova u izbjegličkim kampovima dovelo ih je do života u teškim uvjetima u privremenim smještajima. Zatvaranje sjedišta UN-ove agencije za pomoć palestinskim izbjeglicama (UNRWA) u Jeruzalemu i obustava njezinih aktivnosti na Zapadnoj obali od strane Izraela pogoršali su humanitarnu krizu u regiji. Krhko primirje između Izraela i Hamasa u Gazi je u opasnosti da bude ugroženo, pri čemu Hamas optužuje Netanyahua za namjerno sabotiranje primirja. Netanyahu je naznačio da je vojska spremna za povratak intenzivnim borbama u bilo kojem trenutku. Sveukupno, nedavna eskalacija na Zapadnoj obali izazvala je humanitarne zabrinutosti i podigla strahove od daljnjeg sukoba u regiji.
Za više informacija pročitajte na aljazeera