Filadelfijski koridor
Filadelfijski koridor, traka zemlje uz granicu Egipta, postao je glavna točka spora u pregovorima primirja između Izraela i Hamasa dok se sukob u Gazi nastavlja. Izraelski premijer Benjamin Netanyahuov zahtjev za kontrolom koridora izazvao je sumnje da mu je motiv više o produženju rata nego osiguravanju sigurnosti. Kritičari vjeruju da Netanyahu koristi koridor kao izgovor kako bi izbjegao sporazum o primirju. Njegovi unutarnji kritičari, uključujući njegovog ministra obrane, osudili su njegovo prioritetiziranje koridora nad životima talaca. Neke vojne figure također su kritizirale Netanyahuovu odluku s vojnog stajališta, ističući nepotrebne rizike koje postavlja vojnicima.
Netanyahuova politička strategija
Analitičari sugeriraju da je Netanyahuovo fokusiranje na održavanje više sukoba strategija za očuvanje njegove političke pozicije. S javnim mnijenjem u Izraelu u fluktaciji i pozivima na njegovu ostavku rastući, Netanyahu se oslanja na vanjske prijetnje kako bi zemlju držao ujedinjenom. Međutim, nedavno otkriće tijela šest izraelskih zatočenika u Gazi izazvalo je masovne prosvjede protiv vlade.
Prisutnost izraelskih vojnika u Gazi, kao i kontrola Filadelfijskog koridora, neprihvatljivi su za Hamas i Egipat, redom. Egipat, mediator u pregovorima o primirju, protivi se izraelskoj vojnoj prisutnosti u koridoru zbog kršenja sporazuma između dvije zemlje. Egipatske veze s SAD-om i unutarnji pro-palestinski sentimenti nisu doveli do prijetnje prekida diplomatskih sporazuma s Izraelom, iako je izrazio neodobravanje Netanyahuovih postupaka.
Unatoč vanjskom pritisku i kritikama, Netanyahu ostaje neumoljiv u svojim zahtjevima vezanim uz Filadelfijski koridor, izazivajući zabrinutost za budućnost pregovora o primirju i nastavak sukoba u Gazi.
Za više informacija pročitajte na aljazeera