Trgovinske tarife i odnosi s Meksikom, Kanadom i Kinom
Predsjednik Donald Trump objavio je pauzu na tarifama na Meksiko i Kanadu, nakon izvršnih naredbi koje su nametnule tarife na te dvije zemlje i Kinu. Tarife su nametnute kako bi se riješio visoki trgovinski deficit i obuzdao protok droge i migranata u SAD.
- Meksiko i Kanada postigli su last-minute dogovore, odgađajući tarife, pri čemu je Meksiko rasporedio Nacionalnu gardu na granici, a Kanada poslala snage za borbu protiv trgovine drogom i neovlaštenih migracija.
- Međutim, 10-postotna tarifa na sve izvoze iz Kine stupila je na snagu. Glavni cilj tarifa bio je suzbiti protok ilegalne droge fentanila u SAD-u, pri čemu je predsjednik Trump kritizirao Kinu zbog nedovoljnog rješavanja problema.
- Unatoč mirnom odgovoru Kine, stručnjaci smatraju da trgovinski spor možda nije završen. Prethodni trgovinski rat Trumpa s Kinom rezultirao je uzajamnim tarifama na uvoze, pri čemu je Kina pristala 2020. povećati kupnju američke robe, što je poremetila pandemija COVID-19.
Pregovori i perspektive
- Kina je kritizirala SAD zbog kršenja pravila WTO-a i nametnula kontrole nad izvozom rijetkih zemnih metala.
- Analitičari očekuju pregovore s Meksikom u idućih 30 dana kako bi riješili trgovinski deficit i druge probleme.
- Trump je izrazio interes da Kanada postane 51. država, no tu zamisao Trudeau je odbacio. Kanada je dala obećanja za borbu protiv narko kartela i organiziranog kriminala, što je dovelo do odgode nametanja tarifa, no stručnjaci vjeruju da se spor može nastaviti.
Složena interakcija trgovine, geopolitičkih tenzija i unutarnjih politika naglašava složenu dinamiku odnosa SAD-a s inozemstvom i ekonomskih interesa.
Za više informacija pročitajte na aljazeera