Rusija odbila Trumpov prijedlog okončanja rusko-ukrajinskog rata
Rusija je odbila prijedlog tima izabrane predsjednice SAD-a Donalda Trumpa da se okonča rusko-ukrajinski rat odgađanjem članstva Kijeva u NATO-u u zamjenu za primirje. Ovaj prijedlog je izazvao zabrinutost među saveznicima NATO-a zbog kompromisa koje bi Trump mogao tražiti od Ukrajine. Unatoč izvještajima o ovom prijedlogu, Trump nije otkrio mnogo detalja o svom planu, naglašavajući element iznenađenja.
Reakcija Rusije i Ukrajine na Trumpov prijedlog
Ruski predsjednik Vladimir Putin odbacio je ideju da bi odgađanje članstva Ukrajine u NATO bilo prihvatljivo za Moskvu, usporedivši je s sličnim prijedlogom koji je dao predsjednik Joe Biden 2021. godine. Ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov potvrdio je Putinovo odbacivanje nekih od Trumpovih prijedloga, uključujući odgađanje članstva Ukrajine u NATO 20 godina i raspoređivanje mirovnog kontingenta britanskih i europskih snaga.
Putin je izrazio spremnost za sudjelovanje u pregovorima o miru s Ukrajinom koje bi se održale u Slovačkoj, dok neki analitičari spekuliraju da je Putinov čvrsti stav samo poziranje za pregovore. Ukrajinski predsjednik Zelenskyy je dao naznake spremnosti na kompromis oko članstva u NATO-u, ali je naglasio važnost sigurnosti Ukrajine u bilo kojem dogovoru s Rusijom. Zelenskyy je pokušao poništiti rusku aneksiju ukrajinskog teritorija, uključujući Krim, koji je anektiran 2014., ali je također predložio stavljanje te teritorije pod kišobran NATO-a koja je trenutno pod kontrolom Ukrajine.
Kompleksna situacija i budući pregovori
Odbijanje kompromisa oko članstva u NATO-u od strane Rusije postavlja pitanja o tome kako Kijev i Moskva mogu nastaviti pregovore. Članstvo u NATO-u bila je ključna komponenta plana za mir Zelenskyya, ali se on možda otvoren za kompromis u vezi s ovim pitanjem. Prioritet Zelenskyya je osigurati sigurnosti Ukrajine i spriječiti buduće ruske invazije.
Sukob između Ukrajine, Rusije i Slovačke oko sporazuma o tranzitu plina dodatno komplicira situaciju, ističući šire implikacije sukoba. Potencijalna odmazda Slovačke ako Ukrajina prekine prijenose plina dodaje još sloj složenosti trenutnoj napetosti u regiji. Budućnost pregovora o miru i pregovora između različitih strana ostaje neizvjesna, s ishodom ovisnim o volji svih strana da se kompromitiraju i prioritetiziraju sigurnost i stabilnost u regiji.
Za više informacija pročitajte na aljazeera