Predsjednik Yoon Suk Yeol proglasio vojno stanje
Predsjednik Yoon Suk Yeol Južne Koreje proglasio je vojno stanje u zemlji prvi put u gotovo 50 godina, pozivajući se na nacionalnu sigurnost i prijetnju iz Sjeverne Koreje. Međutim, postalo je očito da je potez potaknut političkim neuspjesima i napadima opozicije. Proglas je naišao na odmahšnje prosvjede, s parlamentarcima koji su ga glasali kao nelegalnog. Vojska je poslana u parlament, preuzimajući kontrolu i nametanjem ograničenja na prosvjede i medije.
Kritike i poništavanje proglasa
Opozicija i čak članovi Yoonove vlastite stranke kritizirali su proglas, nazivajući ga neustavnim. Vođa opozicije Lee Jae-myung pozvao je zastupnike i građane da se okupe na parlamentu kako bi se usprotivili vojnom stanju. Unatoč velikoj vojnoj prisutnosti, napetosti nisu eskalirale u nasilje, te su zastupnici bili u mogućnosti odbiti mjeru. Vojno stanje dodjeljuje dodatne ovlasti vojsci i suspendira građanske slobode i standarde vladavine prava.
Predsjednik Yoon, koji se suočavao s korupcijskim skandalima i gubitkom podrške birača, donio je kontroverznu odluku o proglašenju vojnog stanja u pokušaju da se suprotstavi političkoj opoziciji. Brzi odgovor opozicije i javnosti demonstrirao je snagu demokracije Južne Koreje, što je na kraju dovelo do poništenja proglasa o vojnom stanju. Incident je opisan kao značajan izazov za demokratsko društvo Južne Koreje, s pozivima na zaštitu demokracije i očuvanje vladavine prava.
Za više informacija pročitajte na BBC