Izraelski rat protiv Gaze
Izraelski rat protiv Gaze doveo je do gotovo devet mjeseci prisilnog raseljavanja Palestinaca, koji stalno traže sigurna utočišta u opsadnoj zoni. Najnovija naredba za masovnu evakuaciju u Khan Younisu naložila je 250.000 raseljenim osobama da napuste područje dok se provode obnovljeni napadi. Unatoč uputama da se presele u “humanitarnu zonu al-Mawasi”, koju Izrael tvrdi da je sigurna, područje je bilo meta brojnih napada, rezultirajući žrtvama i prisiljavajući organizacije poput PRCS-a na evakuaciju.
Naredba za evakuaciju, koja isključuje Europsku bolnicu, dovela je do prijenosa pacijenata uočavajući mogući kopneni napad. Ovo prisilno raseljavanje, posebno iz bolnica, predstavlja značajne rizike za pacijente s teškim ozljedama zbog ograničenog pristupa prijevozu.
Prognoze i analize
Institut za proučavanje rata (ISW) i Projekt kritičnih prijetnji (CTP) predviđaju da će izraelske snage ući u područje unutar 24 sata, nakon nedavnih lansiranja raketa od strane boraca Islamskog džihada. Izraelske prošle akcije u Khan Younisu, tvrdeći pobjede nad Hamasom i uništavajući infrastrukturu, ostavile su grad u ruševinama. Konstantan ciklus raseljavanja poharao je Khan Younis tijekom sukoba, s stanovnicima koji se sele s jednog mjesta na drugo, bez mogućnosti da ponesu svoje stvari zbog brzih naredbi evakuacije.
Stručnjaci poput Luciana Zaccare vjeruju da strategija Izraela otkriva nemogućnost eliminiranja Hamasa i umjesto toga ima za cilj iscrpiti palestinsko stanovništvo u Gazi. Stvarajući stalno raseljavanje i štetu, Izrael nastoji istrošiti Palestince i učiniti ih neodrživim da ostanu na jednom mjestu duže vrijeme. Ovaj nastavak sukoba prikazuje mračnu sliku otpornosti i izdržljivosti palestinskog stanovništva, koje i dalje suočava s neizvjesnošću i opasnostima u svojoj potrazi za sigurnošću usred neprekidnih napada i prisilnih evakuacija.
Za više informacija pročitajte na aljazeera