Humanitarna kriza u pojasevima Gaze
Izrael je prestao dostavljati humanitarnu pomoć pojasevima Gaze od početka ožujka, što je rezultiralo teškim posljedicama za civilno stanovništvo. Američka organizacija World Central Kitchen (WCK) nije u mogućnosti pružati hranu ljudima na terenu zbog blokade. Izrael optužuje Hamas da profitira od pomoći namijenjene civilnom stanovništvu, što je rezultiralo stotinama tisuća ljudi u Gazi koji nemaju dovoljno hrane, prema Ujedinjenim narodima.
WCK je izjavio da su im nestale zalihe za kuhanje obroka ili pečenje kruha nakon što su podijelili više od 130 milijuna obroka i 26 milijuna kruhova tijekom proteklih 18 mjeseci. Organizacija nije uspjela obnoviti svoje zalihe hrane zbog izraelske blokade, ostavljajući ih bez sastojaka za svoje terenske kuhinje. Nastavljaju podržavati Palestince distribucijom pitke vode.
Dodatno, Svjetski program hrane i Agencija UN za pomoć i rad također su izvijestile o nestašici hrane i brašna u pojasevima Gaze. Neprekidni sukob u Gazi bio je potaknut terorističkim napadom Hamasa i drugih islamista na južni Izrael u listopadu 2023. godine, što je rezultiralo 58 taoca koje drži Hamas, od kojih je 24 navodno još uvijek živo.
Odgovor na situaciju
Kao odgovor na situaciju, Izrael je intenzivirao svoje akcije, pri čemu je sigurnosno vijeće odobrilo zapljenu i trajnu kontrolu pojaseva Gaze od strane vojske. Premijer Benjamin Netanyahu najavio je planove za vojne napade radi osvajanja teritorija i održavanja stalne prisutnosti u regiji, s ciljem poraza Hamasa, oslobađanja taoca i sprječavanja Hamasa da preusmjeri humanitarnu pomoć.
Njemačka je izrazila zabrinutost zbog plana trajnog okupiranja pojaseva Gaze, ističući da on pripada palestinskom narodu. Predloženo raseljavanje stanovništva sa sjevera na jug obalnog enklave smatra se drastičnom mjerom za borbu protiv Hamasa i rješavanje humanitarne krize.
Za više informacija pročitajte na spiegel