35. godišnjica Tiananmen Square represije
Približavala se, a Rowena He, istaknuta znanstvenica i bivša prosvjednica, neumorno se zalagala za one koji ne mogu progovoriti zbog tabu prirode događaja u kopnenom dijelu Kine. Sjećanje na represiju se briše na mjestima poput Hong Konga, pa su prekomorski memorijalni događaji postali ključni za očuvanje sjećanja.
Pokušaji ušutkavanja komemorativnih aktivnosti nisu uspjeli izbrisati jezive uspomene za generaciju liberalnih Kineza koji su se 1989. godine ulicama uputili iz ljubavi prema svojoj zemlji.
Sjećanja i memorijalni događaji
He, koja je imala 17 godina u vrijeme represije, prisjeća se osjećaja krivice preživjelog s kojim je živjela nakon što je vlada ugušila prosvjede i prisilila je da recitira službenu priču kako bi položila ispite. Kako bi sačuvali sjećanja na događaj, muzej posvećen Tiananmen represiji otvoren je u New Yorku prošlog lipnja, a planovi su u tijeku za donošenje privremenih izložbi na sveučilišne kampuse u SAD-u i možda drugim zemljama. Prekomorski memorijalni događaji su ključni jer ih mogu vidjeti Kinezi na kopnu i Hong Kongu online, inspirirajući ljude koji se suočavaju s vlastitim izazovima u borbi za demokraciju.
Stručnjaci za pamćenje naglašavaju moć filma, televizijskih drama i kazališnih produkcija u prenošenju sjećanja. Prekomorske kazališne produkcije o represiji imaju potencijal doći do šire publike i uspostaviti emotivne veze. Jedna takva predstava, “35. svibnja,” rasplakala je londonske kazališne posjetitelje i duboko rezonirala s publikom dok je pričala priču o starijem bračnom paru koji je tugovao za sinom koji je umro 1989. godine. He, znanstvenica, emocionalno se dirnula predstavom i istaknula je važnost dovođenja mlađe generacije da shvate patnje koje su podnijeli u proteklih 35 godina. Sveukupno, prekomorske komemorativne aktivnosti igraju vitalnu ulogu u očuvanju sjećanja na Tiananmen Square represiju i inspiriranju budućih generacija u potrazi za demokracijom.
Za više informacija pročitajte na FOX News