Međunarodni sud pravde (ICJ) u Haagu
Započeo je s prikupljanjem dokaza u presedanom slučaju pokrenutom od strane Vanuatua, otočne nacije Tihog oceana, kako bi pojasnio pravne odgovornosti vlada u rješavanju problema klimatskih promjena. Gotovo 100 zemalja će prezentirati svjedočanstva o tome koje mjere zemlje trebaju poduzeti kako bi se borile protiv klimatskih promjena i kako bi se rješavale štete uzrokovane porastom temperature. Iako ishod slučaja nije pravno obvezujući, mogao bi imati značajne posljedice za klimatske tužbe širom svijeta.
Ideja traženja pravne ocjene od ICJ-a
Prvo je predložena od strane studenata prava u Fidžiju, a kasnije je preuzeta od strane Vanuatua, koji je iz prve ruke doživio posljedice klimatskih promjena kroz teške prirodne katastrofe. Generalna skupština UN-a uputila je važna pitanja o klimi ICJ-u, uključujući obaveze zemalja po međunarodnom pravu za smanjenje emisija stakleničkih plinova i pravne posljedice za države koje uzrokuju štetu klimatskom sustavu i okolišu.
- Vanuatu, kao zemlja na prvim linijama klimatskih promjena, bit će prva koja će prezentirati dokaze na slušanju.
- Ishod slučaja mogao bi utjecati na druge pravne postupke gdje male otočne nacije traže nadoknadu od razvijenih zemalja za štetu uzrokovanu prošlim emisijama.
- Slušanja na ICJ-u slijede summit COP29 o klimi, gdje su se zemlje u razvoju izrazile frustrirano zbog nedostatnih obaveza o klimatskim financijama od strane bogatijih zemalja.
Tijekom postupka, zemlje poput SAD-a i Kine, kao i predstavnici OPEC-a, će prezentirati svoje perspektive o klimatskim promjenama. Slušanja će trajati do 13. prosinca, s očekivanjem da će sud iznijeti svoje mišljenje 2025. godine. Sveukupno, slučaj na ICJ-u predstavlja značajan korak prema pojašnjavanju pravnih obveza vlada u rješavanju klimatskih promjena i pružanju pravde za zemlje koje su nerazmjerno pogođene globalnim zatopljenjem.
Za više informacija pročitajte na BBC