Politička situacija u Hrvatskoj nakon parlamentarnih izbora
Predsjednik Zoran Milanović Hrvatske je proglašen neprikladnim za mjesto premijera od strane najvišeg suda zemlje, jer nije podnio ostavku s položaja predsjednika prije sudjelovanja u nedavnoj izbornoj kampanji. Konzervativna Hrvatska Demokratska Zajednica (HDZ) osvojila je najviše mjesta na parlamentarnim izborima, ali ne dovoljno da formira vladu samostalno. Ogorčena kampanja vidjela je dugogodišnje političke rivale premijera Andreja Plenkovića i ljevičarskog populista Milanovića, s Milanovićem koji je raspustio parlament u ožujku kako bi izazvao prijevremene izbore.
Ustavni sud je upozorio Milanovića da se može kandidirati na izborima samo ako prvo odstupi s položaja predsjednika, ali on je ignorirao upozorenje i snažno je vodio kampanju, optužujući Plenkovića da vodi korumpiranu vladu. Nakon osvajanja 61 mjesta, HDZ sada vodi pregovore o formiranju nove parlamentarne većine, dok i Socijaldemokratska partija (SDP) također pokušava prikupiti podršku, iako im je zadatak izgleda teži.
Budućnost političke situacije u Hrvatskoj
Buduće akcije predsjednika Milanovića ostaju nejasne nakon odluke suda, s nagađanjima da on to vidi kao igru moći premijera Plenkovića. Stranka Domovinski pokret, koja je zauzela treće mjesto s 14 mjesta, potencijalno bi mogla odigrati ključnu ulogu kao kraljokradica u formiranju nove vlade. Hrvatska djeluje pod parlamentarnom demokracijom gdje premijer i vlada diktiraju glavne politike, dok predsjednik nominira premijera, raspušta parlament i sudjeluje u odlukama vanjske politike.
Unatoč tome što su rezultati izbora odgođeni zbog nepravilnosti na dva izborna mjesta, politički pejzaž u Hrvatskoj ostaje neizvjestan dok zemlja prolazi kroz posljedice izbora i pokušava uspostaviti stabilnu vladu koja će voditi naciju naprijed.
Za više informacija pročitajte na aljazeera