Rusija proglašena krivom za kršenja ljudskih prava na Krimu
Rusija je proglašena krivom od strane Europskog suda za ljudska prava (ECHR) za sistematska kršenja ljudskih prava na Krimu, nakon okupacije i aneksije od strane Moskve u veljači 2014. Kršenja uključuju povrede prava na život, neljudski ili ponižavajući tretman, slobodu vjeroispovijesti i slobodu izražavanja. Sud je jednoglasno zaključio da su incidenti predstavljali povezan sustav kršenja, temeljen na obilnim dokazima svjedoka i nevladinih organizacija.
Unatoč nalogu suda za Rusiju da poduzme mjere za siguran povratak zatvorenika prebačenih iz Krima u zatvore u Rusiji, očekuje se da će utjecaj odluke biti ograničen zbog odbijanja Rusije da prizna autoritet suda.
Odluka ECHR-a i reakcije Ukrajine
Iako je Rusija izbačena iz Vijeća Europe, čime više nije član Europske konvencije o ljudskim pravima koja se provodi putem ECHR, sud još uvijek može presuditi o incidentima koji su se dogodili prije izbacivanja, kao u ovom slučaju iz ožujka 2014. Ukrajinski dužnosnici pozdravili su odluku kao značajan korak prema pravdi, ističući priznanje ECHR-a sistematskih kršenja od strane ruske vlade.
Ukrajinska vlada tvrdi da je Rusija provodila kampanju represije protiv ne-Rusa na Krimu od 2014. godine, uključujući nestanke, nezakonita zadržavanja, zlostavljanje, gušenje ukrajinskih medija i jezika te prebacivanje pojedinaca u udaljene zatvore u Rusiji. Rusija je negirala ove optužbe i prestala sudjelovati u postupcima pred ECHR-om 2022. godine.
Za više informacija pročitajte na aljazeera