Dogovor o prekidu vatre između Izraela i Hamasa u Gazi
Dogovor o prekidu vatre između Izraela i Hamasa u Gazi ima za cilj pružiti olakšanje za više od 2 milijuna Palestinaca u regiji nakon 15 mjeseci razarajućeg rata. Dogovor se sastoji od tri faze, pri čemu se prva faza usredotočuje na oslobađanje izraelskih zarobljenika u Gazi, razmjenu za palestinske zatvorenike u izraelskim zatvorima, postupno povlačenje Izraelaca na granice Gaze te povećan pristup humanitarnoj pomoći. Put do ovog dogovora obilježile su lažni počeci i pregovori, s prethodnim pokušajima primirja koji su na kraju propali. Rat je započeo 7. listopada 2023. godine, s intenzivnim borbama koje su rezultirale ogromnom razaranju u Gazi te značajnim žrtvama s obje strane.
Pregovori i sukobi
Nakon tjedana pregovora posredovanih od strane Katara, privremeni prekid vatre dogovoren je 21. studenog 2023., s oslobađanjem nekih zarobljenika i zatvorenika. Međutim, prekid vatre bio je privremen, a sukobi su nastavljeni 1. prosinca 2023. Rat u Gazi privukao je globalnu pažnju, potičući prosvjede i pozive na akciju. Neki su se države odlučile priznati Palestinu kao državu, dok je Južna Afrika podnijela tužbu za genocid protiv Izraela pred ICJ-om, dobivajući podršku od nekoliko država.
Pregovori su nastavljeni do svibnja 2024., što je stvorilo nade za dogovor o prekidu vatre. Hamas je prihvatio prijedlog koji uključuje višestruke faze oslobođenja i potpuno povlačenje Izraela. Međutim, Izrael je osporio uvjete, što je dovelo do daljnjih sukoba. Situacija se eskalirala kada su se Izrael i Hezbollah uključili u napade, pri čemu je potonji pokazao solidarnost s Gazom. Sukob se proširio na Libanon, rezultirajući značajnim žrtvama s obje strane.
Konačni dogovor o prekidu vatre
Dogovor o prekidu vatre objavljen u studenom 2024. težio je povlačenju Hezbolaha, pri čemu su izraelski vojnici također morali povući svoje trupe. ICJ je izdao naloge za uhićenje Netanyahua i bivšeg ministra obrane zbog navodnih ratnih zločina. SAD pod predsjedništvom predsjednika izabranog Trumpa igrale su također važnu ulogu, naglašavajući oslobađanje zarobljenika. Nakon dugih pregovora, dogovor o prekidu vatre postignut je u siječnju 2025., nakon ogromnog gubitka života.
Prekid vatre stupio je na snagu, pri čemu se prva faza usredotočuje na povlačenje Izraelaca i povećan pristup humanitarnoj pomoći. Krivicu za propale dogovore o prekidu vatre u prošlosti pripisana je Hamasu, ali Itamar Ben-Gvir, ministar nacionalne sigurnosti Izraela, tvrdio je da je blokirao prethodne dogovore. Uspjeh prekida vatre i provedba sljedećih faza ostaje da se vidi dok regija teži miru i stabilnosti nakon mjeseci razaranja.
Za više informacija pročitajte na aljazeera