Nacionalna skupština Venezuele donijela zakon
Nacionalna skupština Venezuele nedavno je donijela zakon Simon Bolívar Libertador, koji nameće stroge kazne osobama koje podržavaju američke sankcije protiv vlade predsjednika Nicolasa Madura. Zakon zabranjuje dužnosnicima koji podržavaju sankcije da obnašaju dužnost do 60 godina i propisuje zatvorske kazne od 25 do 30 godina za one koji promoviraju prisilne mjere. Također, zakon omogućuje gašenje medijskih emisija i propisuje značajne novčane kazne za tekstualne medije koji podržavaju sankcije.
Odgovor na političke nemire
Donošenje ovog zakona smatra se dodatnim obračunom s političkom opozicijom zemlje, koja tvrdi da su pravi pobjednici nedavnih predsjedničkih izbora. Opozicija je objavila podatke koji pokazuju njihovu pobjedu nad Madurom, koji je kritiziran zbog nedostatka dokaza koji bi potkrijepili njegovu pobjedu. Prosvjedi protiv vlade nailaze na odlučan odgovor policije, a grupe za ljudska prava kritiziraju nove zakone usmjerene na gušenje neslaganja.
Zakon je odgovor na Bolívar Act koji je usvojila američka Zastupnička kuća, kojim se ograničava suradnja američkih vladinih tijela s osobama povezanim s Madurovom vladom. Unatoč Madurovim osudama američkog zakona kao ” smeća “, američka vlada pojačala je pritisak na Venezuelu priznavanjem oporbenog lidera Edmunda Gonzaleza kao legitimnog vođe i nametanjem novih sankcija osobama navodno uključenim u obračun nakon izbora.
Gonzalez, koji je pobjegao u Španjolsku tijekom obračuna nakon izbora, planira se vratiti u Venezuelu u siječnju kada se očekuje da će pobjednik izbora preuzeti dužnost. Izrazio je spremnost da bude uhićen po povratku, pokazujući svoju predanost izazivanju Madurove vlade usprkos rizicima. Eskalirajuće napetosti između Venezuele i Sjedinjenih Američkih Država, zajedno s tekućim političkim nemirima unutar zemlje, ističu duboke podjele i izazove s kojima se suočava Venezuela dok plovi kroz složenu političku krajolik.
Za više informacija pročitajte na aljazeera