Zrakoplov s deportiranim osobama sletio u Venezuelu
Zrakoplov koji je prevozio 199 deportiranih osoba iz Sjedinjenih Američkih Država sletio je u Venezuelu, što označava nastavak stroge politike predsjednika Donalda Trumpa prema stranim državljanima. Repatrijacija je prihvaćena od strane Venezuele nakon dva tjedna zastoja, s ministrom unutarnjih poslova Diosdadom Cabelloom potvrđujući sporazum o nastavku repatrijacijskih letova. Protok deportacija privremeno je bio obustavljen zbog sporova oko Venezueline usklađenosti s primanjem migranata u kratkom roku.
Politika repatrijacije i napetosti između SAD-a i Venezuele
Administracija Donalda Trumpa odlučila je slati venezuelanske deportirane osobe u treće zemlje u Srednjoj Americi zbog napetih diplomatskih odnosa s Venezuelom. Ovaj pristup izazvao je kritike, posebno deportacijom osoba optuženih za pripadnost označenoj terorističkoj organizaciji u El Salvador prema stogodišnjem zakonu koji omogućava zadržavanje ili deportaciju stranih državljana tijekom rata. Ove akcije izazvale su pravne rasprave o ustavnim pravima i jave osude od strane Venezuele.
Unatoč blagim poboljšanjima u odnosima nakon što je administracija Joea Bidena ublažila sankcije prema venezuelanskom nafti u zamjenu za obveze o slobodnim izborima i oslobađanju američkih zatvorenika, napetosti su i dalje prisutne između SAD-a i Venezuele. SAD nisu priznale reizbor Nicolasa Madura, dodatno komplicirajući već krhki odnos između dvije zemlje.
Prema procjenama iz 2022. godine, u SAD-u je bilo oko 275.000 neovlaštenih venezuelanskih imigranata, što ističe veličinu problema i složenosti oko imigracijskih politika i diplomatskih odnosa. Repatrijacija deportiranih osoba u Venezuelu služi kao mikrokosmos širih izazova s kojima se suočavaju obje zemlje i naglašava stalne probleme oko imigracije, diplomatskih napetosti i pitanja ljudskih prava.
Za više informacija pročitajte na aljazeera