Odnos između Mađarske i ostalih članica EU
Već dugo se opisuje kao hladan, ali sada postaje leden. Dva tjedna nakon što je Mađarska preuzela predsjedanje Vijećem EU, Bruxelles čini sve kako bi se suprotstavio vođenju premijera Viktora Orbána. Mnogi su se pitali hoće li Orbán dati prednost vlastitim interesima, često sukobljavajući se s interesima drugih zemalja EU, ili će se uskladiti s zajedničkim dnevnim redom EU. Postalo je očito da je izabrao prvo. Nakon posjeta Kijevu i susreta s Volodymyrom Zelenskim, Orbán je krenuo na “mirovnih putovanja” u Rusiju i Kinu. Njegova bliska veza s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom bila je očita u procurjelom pismu predsjedniku Vijeća EU Charlesu Michelu, u kojem je prenio ruske poglede na ukrajinsku situaciju. Kritike iz drugih zemalja EU ubrzo su uslijedile.
Orbánovo predsjedanje EU
Nekoliko članica, uključujući Švedsku, prestale su prisustvovati neformalnim ministarskim sastancima Mađarske na političkoj razini, šaljući samo službenike. Komisija EU također je otkazala svoj posjet. Uloga predsjedanja je djelovati kao neutralni pregovarač između članica i dati prednost trenutnim pitanjima EU. Orbánovo odstupanje od ove tradicionalne uloge je bez presedana.
Prema profesoru političkih znanosti Jonasu Tallbergu, Orbán daje prednost interesima Mađarske i tijekom predsjedanja. Ova jedinstvena situacija dovela je do poziva za skraćivanje mandata Mađarske predsjedanja, posebno od liberalne grupe u EU Parlamentu.
Međutim, povjerenica EU Vera Jourova izjavila je da to nije izvedivo, ali mogu otvoreno protiviti Orbánovim politikama i bojkotirati njegovo vođstvo. Orbánovo korištenje platforme predsjedanja EU kako bi promovirao interese Mađarske kao djelomično autoritarni državni unutar demokratske unije izuzetno je neuobičajeno i zabrinjavajuće.
Za više informacija pročitajte na svt