Posljedice ciklona Chido na otoku Mayotte
Posljedice ciklona Chido na manjem otoku Mayotte, Petite-Terre, ostavile su trag uništenja s općim uništenjem infrastrukture i gubitkom života. Krajolik je potpuno razoren, nekad bujni brežuljci sada su goli i crni, kokosovi su iskorijenjeni, a zgrade teško oštećene. Broj poginulih trenutno iznosi 31, s tisućama još uvijek nestalih, što povećava strahove od povećanja broja žrtava. Mayotte, jedno od najsiromašnijih teritorija Francuske, suočava se s humanitarnom krizom jer stanovnici trebaju osnovne potrepštine poput hrane, vode i skloništa.
Posjeta francuskog predsjednika
Posjet francuskog predsjednika Emmanuela Macrona Mayotteu potaknuo je raspravu o razini državne potpore i ulaganja na otoku. Problematika ilegalne migracije, koja je dugo vremena zabrinjavajuća, dodaje kompleksnost situaciji jer neki strahuju da pružanje previše pomoći teritoriju može privući više migranata. Proglašeno je izvanredno stanje na Mayotteu s ciljem ubrzanja odgovora na krizu i obnavljanja napora, s fokusom na obnavljanje osnovnih usluga i pomoć u potrazi za nestalim osobama.
Službe hitne pomoći neumorno rade na pružanju pomoći, čišćenju cesta i sprječavanju širenja zaraznih bolesti zbog nedostatka čiste pitke vode. Obnova električnih i vodovodnih postrojenja vrh je prioriteta, jer polovica teritorija još uvijek nema struju. Uveden je policijski sat radi sprečavanja pljački, ističući izazove s kojima se suočavaju stanovnici nakon ciklona.
Chido, opisan kao najgora oluja u regiji u posljednjih 90 godina, također je uzrokovala znatan štetu u Mozambiku i Malaviju, odnoseći desetke života. Razmjer uništenja naglašava hitnu potrebu za međunarodnom pomoći i suradnjom kako bi se podržale pogođene zajednice u njihovim naporima za oporavak i obnovu.
Za više informacija pročitajte na BBC