Posljedice urušavanja mosta u Baltimoreu
Vidjele su porast teorija zavjere koje su kružile internetom čak i prije nego što je službena istraga završila. Unatoč izjavama vlasti da nema naznaka prljave igre ili terorističkog napada, društvene mreže preplavljene su alternativnim objašnjenjima.
Stručnjaci poput Andreasa Önnerforsa, povjesničara specijaliziranog za teorije zavjere, upozoravaju protiv širenja dezinformacija i pozivaju javnost da sačeka službene izjave.
Glavne internetske osobnosti brzo su propagirale teorije koje proturječe službenom narativu, poput Andrewa Tatea koji sugeriše da je kibernetički napad bio iza urušavanja. Izrazi poput “Crni labud” počeli su trendirati na platformama poput X, sugerirajući skrivenu moćnu strukturu ili “duboku državu” koja je možda bila uključena, što je neke navelo da vjeruju da je incident bio lažna zastava.
Utjecaj figura poput Alex Jonesa i Mikea Flynna s velikim online sljedbenicima pogoršava brzo širenje alternativnih objašnjenja.
Konačno, tekst ističe prevalenciju teorija zavjere u digitalnom dobu i važnost kritičkog razmišljanja prilikom procjene online informacija.
Za više informacija pročitajte na svt